آسمان نمای سیار شباهنگ از نگاه یک مدرس

همان‌طور که خلبانان قبل از پرواز دوره‌ی مجازی پشت‌سر می‌گذرانند، پزشکان قبل از عمل‌های واقعی کالبدهای بی‌جان را مورد معاینه قرارمی‌دهند، آتشنشانان، دریانوردان، غواصان و همه علوم و مهارت‌های دیگر نیازمند گذراندن دوره‌های آموزشی خاص خود هستند؛ لازمه‌ی علم نجوم الفبای نجوم می‌باشد. الفبای نجوم با مطالعه، رصد آسمان شب و… به‌دست می‌آید.

ابزار آسمان‌نما 

آسمان نما در مدارس

 

آسمان‌نما یا شبیه‌ساز واقعی آسمان یکی از ابزارهایی است که می‌توان با استفاده از آن تجربیات گوناگون و زیادی را کسب کرد. همچنین نقش اساسی در یادگیری علوم مختلف دارد. مفاهیمی از جمله آلودگی نوری، صورت‌های فلکی، جایگاه ستاره‌ها، خورشید، منظومه ما و نگاهی به ماورای منظومه شمسی و… را می‌توان به خوبی حس و تجربه کرد. از سویی شاید سفر کردن ما به سیارات دیگر کاری سخت و دشوار باشد؛ اما با وجود آسمان‌نما یا همان شبیه‌ساز این سفر علمی و تفریحی به راحتی خوردن یک لیوان آب باشد.

آسمان نمای سیار با هزینه بسیار اندک، لذت فرود در سیارات و قمرها را برای ما فراهم می‌آورد. ما را در دنیای مرموز کهکشان­ها متحیر می سازد و قدرت خداوندی را به رخ ما می­کشد. از ویژگی‌های دیگر آسمان‌نمای سیار، گنبد بادی شکلی آن می‌باشد که حمل آن در هر زمان و مکانی راحت است. این گنبد پارچه‌ای توسط دستگاه دمنده ­ی هوا پر از باد می‌شود. در نتیجه می‌توان دستگاه شبیه‌ساز را داخل گنبد تعبیه کرد. دستگاه شبیه‌ساز باکمک پروژکتور مخصوص به­ علاوه لنزهایی که با دقت بسیار بالایی طراحی شده ­اند، می­تواند فیلم­ های فول دام را به خوبی نمایش دهد. با کمک نرم‌افزارهای موجود، آسمان‌نما آماده اجرا خواهد بود. این نرم­ افزارها قابلیت شبیه­ سازی آسمان شب در همان بعد زمانی و مکانی عرض جغرافیایی زمین را دارند.

در مجموعه اندیشمندان جوان شباهنگ که نام خود را از پرنورترین ستاره آسمان شب گرفته، دستگاه شبیه ­ساز آسمان در ایران برای اولین بار توسط سرکار خانم مبینا امیدوند در سال ۱۳۹۴ اختراع و ثبت اختراع شده، همچنین این دستگاه شبیه ­ساز به تولید انبوه رسیده است. تاکنون  در تعدادی از شهرها همچون جهرم در استان فارس، تالش در استان گیلان، مشهد در خراسان رضوی و … به فروش رسیده و مورد استفاده قرار می­گیرد.

کاربرد آسمان نما برای آموزش علوم مختلف به دانش آموزانآموزش علوم پایه زیر سقف چادر آسمان نما

 

همان‌طور که گفته شد آسمان‌نمای شباهنگ تنها خاص علم نجوم نیست و نقش اساسی در یادگیری علوم پایه دیگر را نیز دارد. آسمان‌نمای شباهنگ می‌تواند موضوعات آموزشی دیگر همچون آناتومی بدن، دنیای زیرآب، زمین­شناسی، انقراض دایناسورها (پارک ژوراسیک)، نحوه زندگی فضانوردان در ایستگاه فضایی را نیز شبیه‌سازی کند.

من یکی از چندین مجری آسمان‌نمای شباهنگ برای کودکان هستم. دنیای آسمان‌نما برای من دنیایی به بزرگی کل کهکشان‌ها است. دنیایی که وقتی با دنیای کودکان پیوند می‌خورد، هربار با شادی و ذوق کودکان از دیدن صورت‌های فلکی به همراه شکل اساطیری آن‌ها، دیدن ماه و فرود برسطح آن، گویا به حقیقت، من را دست در دست خودشان در سفینه کوچک خیالشان هم‌قدم کرده‌اند.

به امید دیدار شما در آسمان‌نمای شباهنگ

 

 

همچنین می توانید بخوانید: تاثیر آسمان نما بر کیفیت آموزش و یادگیری پایدار دانش آموزان

 

نویسنده: پریچهر محمدی 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.