آشنایی با بدن ما، علوم چهارم ابتدایی درس دهم

سیستم گردش ون، سیستم تنفسی، سیستم اسکلتی و سیستم عضلانی

در مطلب قبل در مورد ساختار ساده سلول، تقسیم آن و انواعی از سلول های بدن انسان و دستگاه گوارش انسان آشنا شدیم.در این مطلب با سیستم گردش خون، دستگاه تنفسی، سیستم اسکلتی و سیستم عضلانی بدن بیشتر آشنا می شویم.

🤔آیا تابه حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه می توانید نفس بکشید یا حتی بازوهای خود را حرکت دهید؟ 🤔

حتما می دانید که بدن انسان می تواند همه این کارها و موارد دیگر را انجام دهد. این اقدامات توسط آنچه که اندام ها نامیده می شوند امکان پذیر است. اندام ها مجموعه ای از ارگان ها، قسمت های بدن و بافت هایی هستند که برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر کار می کنند.

برای مثال هر یک از استخوان های شما بخشی از سیستم اسکلتی بدن شما است. آنها به صورت دسته جمعی کار می کنند تا پشتیبانی حرکتی را برایتان فراهم کنند که راه بروید و بدوید. استخوانهای شما همچنین برای محافظت از اندامهای مهم داخلی شما مانند قلب، ریه ها و مغز با هم کار می کنند.

سایر سیستم های ارگانی که در بدن شما وجود دارد سیستم گردش خون، تنفس، عضله ها، دستگاه گوارش، غدد درون ریز و سیستم عصبی هستند. همه این سیستم ها عملکردهای خاصی دارند اما نمی توانند به طور مستقل و به تنهایی کار کنند، می پرسید یعنی چه؟ یعنی اینکه برای انجام درست کارها، اندام ها به سیستم های دیگر متکی هستند.

 

سیستم گردش خون

سیستم پمپاژ و گردش خون

سیستم گردش خون از قلب و عروق خونی تشکیل شده است که شامل همه رگ ها و مویرگها می شود. سرخرگها خون اکسیژن دار را از قلب گرفته و به همه اندام ها می رسانند. سیاهرگ ها خون بدون اکسیژن را از اندامها به قلب باز می گردانند. مویرگها را فراموش نکنید. آنها رگهای آنقدر کوچک هستند که می توانند خون را به کوچکترین قسمتهای بدن یعنی سلولها برسانند😮

هدف اصلی سیستم گردش خون انتقال خون، اکسیژن، مواد مغذی و هورمون ها از طریق سلول ها و بافت های مختلف در بدن است. این سیستم با دستگاه تنفسی کار می کند تا جابجایی اکسیژن و دی اکسید کربن درون خون را آسان کند. سیستم گردش  خون همچنین برای از بین بردن زباله ها و سموم موجود در بدن از طریق دستگاه های گوارشی و ادراری بسیار مهم است.

خب بدن چطور این کار را انجام می دهد؟🤔 سیستم گردش خون نه تنها سلولهای ما را سالم نگه می دارد بلکه باعث زنده بودن ماست. قلب به طور  دائم سیگنالهایی(پیامها) را از بقیه بدن دریافت می کند که نشان می دهدآن قسمت از  بدن شما چقدر به پمپاژ  خون برای انجام درست کارهایش نیاز دارد. به عنوان مثال، هنگام خواب، بدن سیگنالهای الکتریکی را به قلب ارسال می کند که می گویند سرعت آن کند شود. یا هنگام ورزشهای سنگین، قلب این پیام را دریافت می کند که پمپاژ را سخت تر انجام دهد تا اکسیژن اضافی به ماهیچه ها وارد شود.

سیستم گردش خون شما چگونه کار می کند؟

 

قلب(❤) در مرکز سیستم گردش خون قرار دارد و خون را از طریق بقیه شبکه پمپاژ می کند. قلب شما یک عضله توخالی است که از چهار قسمت تشکیل شده است: دهلیزهای چپ و راست در بالای قلب و بطن چپ و راست در پایین قلب هستند.

 

اجزا و قسمت های مختلف دستگاه تنفسی

 

سیستم ریوی بدن

 

سیستم ریوی

ریه ها وظیفه تأمین اکسیژن تازه خون و از بین بردن دی اکسید کربن را بر عهده دارند. خون بدون اکسیژن از رگهای منتهی به دهلیز راست قلب به ریه ها می رسد. سپس از ریه ها، خون پر از اکسیژن به سمت قلب جریان می یابد و در نهایت توسط قلب به همه اندامها می رسد.🤗

دستگاه تنفسی در درجه اول از نای، برونش، برونشیول، آلوئولی، ریه و دیافراگم تشکیل شده است. وظیفه اصلی دستگاه تنفسی جذب اکسیژن از طریق دم (کشیدن هوا به داخل ریه ها) و بیرون کشیدن دی اکسید کربن از طریق بازدم است. این کار به عنوان تنفس شناخته می شود و این امر باعث تبادل و جابجایی اکسیژن و دی اکسید کربن بین ریه ها و هوای بیرون می شود.

کیسه های هوایی آلوئول

در داخل ریه ها، اکسیژن و دی اکسید کربن از طریق آلوئول ها رد و بدل می شوند. می پرسید آلوئول ها دیگر چیست؟ آلوئول ها کیسه های هوای ریز هستند و در ریه ها قرار دارند.

بااین کار خون تازه اکسیژن دار از طریق قلب به کلیه سلول ها ، بافت ها و اندام ها در بدن منتقل می شود.

دیافراگم هم عضله ای است که قفسه سینه را از محوطه شکم جدا می‌کند.

 

سیستم اسکلتی

اسکلت بدن انسان

سیستم اسکلتی از مجموع ۲۰۶ استخوان  و از چندین نوع مختلف استخوان مانند بلند، کوتاه، صاف ، نامنظم تشکیل شده است. یک نکته جالب: هر نوزادی در ابتدای تولد ۲۶۰ استخوان دارد که با بزرگ شدنش بعضی از آنها ترکیب شده و در نهایت  همچنین شامل مفاصل، غضروف، تاندون ها و رباط های درون بدن است. وظایف اصلی سیستم اسکلتی حرکتی، حمایت از بدن و محافظت از اندامهای داخلی مانند مغز ، قلب و ریه ها است. استخوان ها همچنین مسئول تولید گلبول های قرمز، پلاکت ها و بیشتر گلبول های سفید خون هستند. مواد معدنی مانند کلسیم، آهن ، منیزیم و فسفر نیز در استخوان ها ذخیره می شوند که ۹۹٪ کلسیم بدن در اینجا ذخیره می شود.

 

سیستم عضلانی

سیستم عضلانی

سیستم عضلانی از ۶۵۰ عضله اسکلتی، صاف و عضله قلب تشکیل شده است. کارکردهای اصلی این سیستم، حرکت، محکم نگه داشتن اتصالات بدن، تولید گرما، حفظ وضعیت استقرار و ساده کردن گردش خون است. ماهیچه های اسکلتی برای کنترل حرکت داوطلبانه مانند پیاده روی و دویدن به استخوان متصل شده و به صورت ارادی به کار می روند. عضلات صاف عضلات غیر ارادی هستند که وظیفه انقباض عضلات توخالی را شامل معده ، روده را بر عهده دارند. عضله قلبی هم یک عضله غیر ارادی است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.