آشنایی با ساختار استخوان ها، کارکرد و رشد استخوان ها، علوم پنجم دبستان

آشنایی با ستون فقرات، دنده ها، جمجمه، دستان و پاها

در مطلب قبلی سعی کردیم تا علاوه  بر مطالبی که شما در علوم خود می خوانید در مورد سیستم ماهیچه های بدن انسان صحبت کنیم.  در این قسمت قصد داریم تا در مورد استخوان ها، کارکرد و رشد استخوان ها بیشتر بدانیم. با شباهنگ همراه باشید.

استخوان ها

تک تک افراد، اسکلتی دارند که از استخوانهای زیادی تشکیل شده است. این استخوانها ساختار بدن شما را به شکل می دهند ، به شما اجازه می دهند تا از بسیاری جهات حرکت کنید ، از اندام های داخلی شما محافظت می کنند و موارد دیگر.

اسکلت

وقت آن است که به تمام استخوان های خود نگاه کنید: بدن انسان بالغ ۲۰۶ عدد استخوان دارد!

 

کارکرد استخوان ها

استخوان ها از بدن ما پشتیبانی کرده و به شکل دادن به بدن ما کمک می کنند. استخوان ها اگرچه بسیار سبک هستند اما به اندازه کافی قوی هستند تا از کل وزن ما پشتیبانی کنند. جالب است نه؟

استخوان های بدن همچنین از اندام ها محافظت می کنند. جمجمه از مغز محافظت می کند و شکل صورت را تشکیل می دهد. نخاع که مسیری برای پیام های بین مغز و بدن است، توسط ستون فقرات یا ستون مهره ها محافظت می شود. دنده ها قفسه سینه را تشکیل می دهند که  قلب و ریه ها را محافظت می کند، و لگن به محافظت از مثانه و بخشی از روده ها کمک می کند.

استخوانها از چه مواردی ساخته می شوند؟

استخوان ها از چارچوبی از پروتئین به نام کلاژن تشکیل شده اند که با ماده معدنی به نام کلسیم فسفات ساخته شده و باعث می شود چارچوب استخوانی، سخت و قوی شود. استخوان ها در صورت نیاز سایر قسمتهای بدن، کلسیم را ذخیره کرده و مقداری از آن را در جریان خون رها می کنند. مقداری از ویتامین ها و مواد معدنی که می خورید، به خصوص ویتامین D و کلسیم، به طور مستقیم بر میزان ذخیره کلسیم در استخوان ها تأثیر می گذارد.

اگر تا به حال اسکلت یا فسیل واقعی را در موزه دیده اید ، ممکن است فکر کنید که همه استخوان ها مرده اند. اگرچه استخوانهای موجود در موزه ها خشک ، سخت و یا خرد هستند ، اما استخوانهای بدن شما متفاوت است. استخوان هایی که اسکلت شما را تشکیل می دهند ، بسیار زنده هستند ، مثل سایر قسمت های بدن شما همیشه در حال رشد و تغییر هستند.

چگونه استخوان ها رشد می کنند؟

هنگامی که کودک بودید ، دارای دست های ریز ، پاهای ریز و قسمت های ریز و درشت زیادی بودید! به آرامی ، هرچه بزرگتر شدید ، همه چیز از جمله استخوان های شما کمی بزرگتر شد.

بدن نوزاد هنگام تولد حدود ۳۰۰ استخوان دارد. سرانجام اینها ترکیب می شوند و با هم رشد می کنند تا ۲۰۶ استخوان را در بزرگسالان تشکیل دهند. برخی از استخوان های کودک کاملاً از ماده مخصوصی به نام غضروف ساخته شده است. استخوان های دیگر موجود در کودک تا حدودی از غضروف ساخته شده است. این غضروف نرم و انعطاف پذیر است. در دوران کودکی ، همانطور که شما در حال رشد هستید ، غضروف ها با کمک کلسیم ، به آرامی با استخوان جایگزین می شوند.

تا زمانی که شما ۲۵ سال سن داشته باشید ، این روند کامل خواهد بود. پس از این ، رشد بیشتری وجود نخواهد داشت – استخوان ها به اندازه کافی بزرگ هستند. تمام این استخوان ها اسکلتی را تشکیل می دهند که هم بسیار قوی و هم بسیار سبک است.

اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم استخوان بچه ها و نوجوانان نسبت به بزرگسالان کوچکتر است و حاوی “قسمتهایی در حال رشد” به نام صفحات رشد است. این صفحات شامل سلولهای غضروفی هستند که به طول رشد می کنند و سپس به استخوان سخت و معدنی تبدیل می شوند. این صفحات رشد به راحتی در اشعه ایکس قابل مشاهده است. از آنجا که دختران در سنین پایین تر از پسران بالغ می شوند، صفحات رشد آنها در سنین پایین به استخوان سخت تغییر می کند.

ساختمان سازی در طول زندگی ادامه می یابد ، زیرا بدن دائماً بافت زنده استخوان ها را تجدید می کند و تغییر شکل می دهد.

استخوانهای بدن به بدن ما شکل می دهند و از اندام ها و سیستم های ما حمایت و محافظت می کنند.

خب برویم سراغ قسمتهای اصلی بدن که با ساختار استخوانی آن ها بیشتر آشنا شویم.

ستون مهره ها

ستون فقرات شما

ستون فقرات شما بخشی از اسکلت است که به راحتی قابل بررسی است: به کمر خود دست بزنید و برجستگی های آن را در زیر انگشتان احساس خواهید کنید. ستون فقرات به شما امکان پیچاندن و خم شدن را می دهد و بدن شما را به حالت ایستاده نگه می دارد. همچنین از نخاع محافظت می کند، (یک دسته بزرگ اعصاب که اطلاعات را از مغز شما به بقیه بدن می فرستد). ستون فقرات خاص است، زیرا از یک یا حتی دو استخوان ساخته نشده است: از ۳۳ استخوان به طور کلی ساخته شده است! به این استخوان ها مهره گفته می شود و هر یک شکل حلقه مانند دارند.

انواع مختلف مهره ها در ستون فقرات وجود دارد و هر کدام کار متفاوتی انجام می دهند:

 

هفت مهره اول در بالا را مهره های گردن می نامند. این استخوان ها در قسمت پشت گردن شما ، درست زیر مغز شما قرار دارند و از سر و گردن شما پشتیبانی می کنند. سر شما بسیار سنگین است ، بنابراین خوشبختانه می توانید از مهره های گردن کمک بگیرید!

در زیر مهره های گردن ، مهره های سینه وجود دارد ، و در کل ۱۲ عدد است. این مهره ها دنده های شما را در جای خود نگه می دارند. در زیر مهره های قفسه سینه پنج مهره کمری وجود دارد. در زیر مهره های کمر ، ساکروم ها هستند ، که از پنج مهره تشکیل شده است که به هم چسبیده اند تا یک استخوان منفرد تشکیل شود.

سرانجام ، تمام راه در قسمت انتهایی ستون فقرات ، کوکسیکس است که یک استخوان از چهار مهره تشکیل شده است. قسمت های پایین ستون فقرات هنگام تحمل وزن و داشتن یک مرکز ثقل خوب از اهمیت زیادی برخوردار هستند. بنابراین هنگامی که یک کوله پشتی سنگین را انتخاب می کنید ، مهره های کمری ، ساکروم و کوکسیکس قدرت بلند کردن و نگاه داشتن را به شما می دهد. هنگام رقصیدن، جستن و حتی پیاده روی، این قسمت ها به شما در حفظ تعادل کمک می کنند.

در بین هر مهره دیسک های کوچک ساخته شده از غضروف هستند. این دیسک ها باعث جلوگیری از ساییده شدن مهره ها با یکدیگر می شوند و همچنین به عنوان کمک فنر طبیعی ستون فقرات شما عمل می کنند. هنگامی که در هوا می پرید دیسک ها قدرت پرش مورد نیاز را به مهره های شما می دهند.

دنده ها

دنده های شما

قلب ، ریه ها و کبد شما بسیار مهم هستند و خوشبختانه برای محافظت از آنها دنده هایی دارید. دنده ها مانند قفس استخوانی در اطراف سینه شما عمل می کنند. با لمس انگشتان دست در طرفین و جلوی بدنتان ، چند اینچ زیر قلب خود ، دنده هایتان را احساس می کنید. اگر نفس عمیقی بکشید ، می توانید دنده های خود را درست در جلوی بدن نیز احساس کنید. بعضی از بچه های لاغر حتی می توانند تعدادی از دنده های خود را درست زیر پوست خود ببینند.

دنده های شما به صورت دوتایی جفت می شوند و سمت چپ و راست هر جفت دقیقاً یکسان هستند. بیشتر افراد دارای ۱۲ جفت دنده هستند ، اما برخی از افراد با یک یا چند دنده اضافی متولد می شوند ، و برخی از افراد ممکن است یک جفت کمتر داشته باشند.

تمام ۱۲ جفت دنده در پشت به ستون فقرات متصل می شوند ، جایی که توسط مهره های قفسه سینه در جای خود قرار دارند.

جمجمه شما

جمجمه شما

جمجمه شما از مهمترین قسمت بدن شما یعنی، مغز، محافظت می کند. با فشار دادن روی سر ، می توانید جمجمه خود را حس کنید ، به خصوص در قسمت عقب چند اینچ از گردن خود. جمجمه در واقع از استخوانهای مختلف ساخته شده است. برخی از این استخوان ها از مغز شما محافظت می کنند ، در حالی که برخی دیگر ساختار صورت شما را تشکیل می دهند. اگر زیر چشم خود لمس کنید ، می توانید خط الراس استخوان را که سوراخی است که چشم شما در آن قرار دارد ، احساس کنید.

و اگرچه شما نمی توانید آن را ببینید ، کوچکترین استخوان در بدن نیز در سر شما است. طول استخوان لرزه در پشت پرده گوش شما تنها (۲٫۵ تا ۳٫۳ میلی متر) طول دارد!

می خواهید یک چیز جالب دیگری بدانید؟ فک پایین شما تنها استخوانی است که می توانید آن را حرکت دهید. این استخوان باز و بسته می شود تا به شما امکان گفتگو و جویدن غذا را بدهد.

استخوانهای دستها

دستان شما

همانطور که در پشت کامپیوتر می نشینید و  با صفحه کلید تایپ می کنید، حتی وقتی ناهار می خورید  یا هرکار دیگری انجام می دهید، از انگشتان دست ، مچ دست و بازو استفاده می کنید.

هر بازو به یک تیغه شانه یا کتف متصل است، یک استخوان مثلثی بزرگ در گوشه بالای قسمت پشتی هر طرف دنده.

قسمت میانی دست شما از پنج استخوان جداگانه تشکیل شده است. هر انگشت روی دست شما به جز انگشت شست خود دارای سه استخوان است که دو عدد دارد. بنابراین بین مچ دست ، دست و تمام انگشتان دست خود ، ۵۴ استخوان بزرگ دارید – همه آماده هستند تا به شما کمک کنند چیزها را لمس کنید ، نام خود را بنویسید ، تلفن را بردارید یا یک سافت بال پرتاب کنید!

استخوان های پا

پاهای شما

مطمئناً بازو ، مچ دست ، دست و انگشتان استخوان شما برای برداشتن تلفن فوق العاده است ، اما شما چگونه می خواهید برای پاسخ به تلفن اقدام کنید و به سمت آن بروید؟ خوب ، با پاها!

پاهای شما به گروه دایره ای از استخوان ها موسوم به لگن شما متصل است. لگن یک ساختار کاسه ای شکل است که ستون فقرات را پشتیبانی می کند. از دو استخوان بزرگ لگن در قسمت جلویی ساخته شده است و در پشت آن ساکروم و کوکسیکس قرار دارد. لگن به عنوان یک حلقه محافظ سخت است که به عنوان محافظ از قسمت هایی از دستگاه گوارش ، قسمت هایی از دستگاه ادراری عمل می کند.

 

استخوان های ساق پا بسیار بزرگ و قوی هستند که به شما در تقویت وزن بدن کمک می کند. استخوانی که از لگن شما به زانوی شما می رود ، فومر یا استخوان ران خوانده می شود و طولانی ترین استخوان در بدن شما است. فومر بلندترین اندام در بدن انسان و در عین حال حجیم‌ ترین و قوی‌ ترین استخوان نیز هست.

در زانو ، یک استخوان مثلثی شکل به نام پاتلا یا زانو وجود دارد که از مفصل زانو محافظت می کند.

هر انگشت پا (به جز انگشت بزرگ شما که دارای دو استخوان است)، دارای سه استخوان ریز است. این باعث می شود استخوان در هر دو پا به ۵۲ عدد برسد!

بیشتر افراد از انگشتان پا و پا برای گرفتن چیزها یا نوشتن استفاده نمی کنند ، بلکه آنها را برای دو چیز بسیار مهم استفاده می کنند: ایستادن و راه رفتن. بدون اینکه تمام استخوان های کف پا با هم کار کنند ، تعادل مناسب ممکن نیست. استخوان های پا طوری تنظیم شده اند که پا تقریباً صاف و کمی پهن باشد ، تا به شما در راست ایستادن کمک کند. بنابراین دفعه بعد که قدم می زنید ، حتما به پایین نگاه کنید و از انگشتان پای خود تشکر کنید!

مفاصل

 

مفاصل شما

مکانی که دو استخوان در آن قرار می گیرند مفصل نامیده می شود. برخی از مفاصل حرکت می کنند و برخی دیگر این کار را نمی کنند.

مفصلهای ثابت در محل ثابت هستند و به هیچ وجه حرکت نمی کنند.

مفاصل متحرک مواردی هستند که به شما امکان سوار شدن به دوچرخه، خوردن و بازی های ویدئویی را می دهند – مواردی که به شما امکان پیچاندن ، خم شدن و جابجایی قسمت های مختلف بدن را می دهد.

برخی از مفاصل متحرک مانند مفصل های ستون فقرات شما فقط کمی حرکت می کنند.

سایر مفاصل حرکت زیادی دارند. یکی از انواع اصلی مفاصل متحرک مفصل لولا نام دارد. آرنج و زانوهای شما هر کدام دارای اتصالات لولا هستند که به شما اجازه می دهد خم شوید و سپس بازوها و پاها را صاف کنید. این مفاصل مانند لولاهای روی در هستند. همانطور که اکثر درها فقط می توانند یک راه را باز کنند ، فقط می توانید بازوها و پاها را در یک جهت خم کنید. همچنین تعداد زیادی مفصل لولای کوچکتر در انگشتان دست و انگشتان پا دارید.

مفصل توپی

نوع مهم دیگر مفصل متحرک مفصل توپی است. می توانید این مفاصل را در شانه ها و لگن خود پیدا کنید. در این مفاصل سر یک استخوان به شکل یک کره و دیگری به شکل کاسه است. این مفصل در همه جهات حرکت می‌کند و امکان چرخش داخلی و خارجی را فراهم می کند.

 

آیا تاکنون دیده اید که شخصی روغن را روی لولای در بریزد تا بار و بسته شدن در را آسان تر کند؟ خوب ، اتصالات شما با مایع مخصوص به نام مایع سینوویال همراه است که به آنها کمک می کند تا آزادانه حرکت کنند. استخوانها توسط رباطها در مفاصل نگه داشته می شوند که مانند باند لاستیکی بسیار قوی هستند.

جالب است بدانید:

 • بیشترین تعداد استخوان در بدن در دستان شما قرار دارد!
 • کوچک‏‌ترین استخوان بدن در گوش میانی قرار دارد و «استخوان رکابی» نامیده می‌شود. این استخوان کم‏‌تر از سه میلی‏‌متر است.
 • تنها استخوانی که هنگام تولد رشد کافی یافته و دیگر تغییر نمی‏‌کند، در گوش قرار دارد.
 • تعداد استخوان‏‌های گردن انسان با گردن زرافه برابر است!
 • مچ دست به تنهایی ۵۴ استخوان دارد. صورت ۱۴ و پا ۲۶ استخوان دارد.
 • اگرچه به نظر استخوان‏‌های بدن سفت و محکم هستند اما ۷۵ درصد استخوان ها را آب تشکیل می‏‌دهد.

 

مراقبت از استخوانها

استخوان های شما هر روز به شما کمک می کنند، بنابراین مطمئن شوید که از آنها مراقبت می کنید. در اینجا چند نکته آورده شده است تا با رعایت آن ها از استخوانهایتان مراقبت نمایید.:

 • با پوشیدن کلاه ایمنی برای دوچرخه سواری و سایر ورزش ها از استخوان های جمجمه (و مغزتان در داخل آن) محافظت کنید.
 • هنگامی که از اسکیت بورد یا اسکوتر استفاده می کنید ، حتما تکیه گاه مچ دست و بالشتک آرنج و زانو را اضافه کنید. در صورت افتادن، استخوانهای شما از شما تشکر می کنند!
 • اگر ورزش هایی مانند فوتبال یا هاکی روی یخ بازی می کنید ، همیشه تمام تجهیزات مناسب را بپوشید. و هرگز در ترامپولین بازی نکنید. کار بسیاری از بچه ها از پریدن روی آنها به استخوان های شکسته ختم می شوند. استخوانهای شکسته سرانجام می توانند بهبود پیدا کنند ، اما مدت زمان زیادی طول می کشد و در تمام مدتی که مجبورید منتظر خوب شدن استخوان شکسته تان باشید احتمالا بسیار کسل خواهید شد.
 • با نوشیدن شیر و خوردن سایر لبنیات (مانند پنیر کم چرب یا ماست) اسکلت خود را تقویت کنید. همه آنها حاوی کلسیم هستند ، که به سخت شدن استخوان ها و قوی شدن آنها کمک می کند.
 • فعال باش! راه دیگر برای تقویت استخوان های شما از طریق ورزش مانند دویدن ، پریدن ، رقصیدن و ورزش است.

این مراحل را انجام دهید تا به استخوانهایتان خوب برسید ، و آنها نیز بتوانند درست کار کنند.

شما می توانید مطالب زیر را نیز در سایت شباهنگ بخوانید:

آشنایی با ساختمان و آناتومی چشم

سیستم ماهیچه های بدن انسان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.