آشنایی با کره ماه، اندازه و فاصله ماه از زمین و سایر خصوصیات آن

ماه، تنها قمر طبیعی زمین

پنجمین ماه بزرگ منظومه شمسی، ماه، تنها جایی در خارج از کره ی زمین است که بشر در آن قدم نهاده است. ماه به عنوان بزرگ‌ترین و درخشان ترین شی در آسمان شب ما، کره زمین را با تعدیل حرکت سیاره حول محور خود به مکان قابل سکونت تبدیل کرده است. ماه همچنین باعث به وجود آمدن جذر و مد می شود. به عقیده بسیاری از دانشمندان، احتمالا ماه از برخورد یک سنگ به اندازه سیاره مریخ با زمین در میلیاردها سال پیش شکل گرفته است.

تنها قمر طبیعی زمین به عنوان ماه شناخته می شود چراکه تا قبل از کشف اقمار مشتری توسط گالیله بشر از وجود قمر در اطراف سیارات دیگر بی خبر بود.

اندازه و مسافت ماه از زمین

ماه با شعاعی به اندازه ۵/۱۷۳۷ کیلومتر حدودا کمتر از یک سوم عرض زمین است. اگر زمین به اندازه یک سکه  باشد اندازه ماه حدودا به بزرگی یک دانه قهوه خواهد بود.

ماه دورتر از آن چیزی است که اکثر مردم تصور می کنند. ماه به طور متوسط در فاصله ۳۸۴۴۰۰ کیلومتری زمین قرار دارد. این به معنی این است که شما میتوانید حدود ۳۰ عدد سیاره هم اندازه زمین را در این فاصله بگنجانید.

 

بیشتر بخوانید:

سیاره مشتری یا ژوپیتر را بیشتر بشناسیم

مریخ، زیبا و شگفت انگیز

آسمان نما چیست؟

 

مدار و چرخش ماه

ماه با همان سرعتی که به دور زمین می چرخد به دور خودش هم می چرخد. به همین علت همواره یک نیمکره از ماه از روی زمین قابل مشاهده است. بعضی افراد طرف دیگر ماه که هیچ وقت از روی زمین دیده نشده را سمت تاریک می نامند اما این گفته اشتباه است. زمانی که ماه به دور زمین می‌چرخد، بخش‌های مختلف آن در زمان‌های مختلف در نور خورشید یا تاریکی قرار دارند و این تغییر روشنایی دلیل این است که ما در طی یک ماه از سال، ماه را در حالت های مختلف می بینیم. در زمان ماه کامل آن سمت ماه که از روی زمین دیده می شود کاملا تحت تابش نور خورشید قرار دارد و ماه نو وقتی اتفاق می افتد که سمت دیگر ماه کاملا تحت نور خورشی قرار گرفته و سمت قابل دیدن ماه برای ما در تاریکی قرار دارد.

ماه در طی ۲۷ روز زمینی مدار خود به دور زمین را کامل می کند و در همین مدت یک دور کامل به دور خود نیز می چرخد. چون زمین هم در این مدت در مدار خود به دور خورشید می چرخد به نظر می رسد که ماه هر ۲۹ روز یک بار به دور زمین می چرخد.

 

نحوه شکل گیری ماه

محتمل ترین نظریه در رابطه با شکل گیری ماه این است که حدودا ۴٫۵ بیلیون سال پیش جسمی به اندازه مریخ با زمین برخورد کرده است و خرده سنگ های ناشی از این برخورد دور هم جمع شده اند و قمر طبیعی ما را در فاصله ۳۸۴۰۰۰ کیلومتر دور تر به وجود آورده اند. این ماه تازه شکل گرفته در ابتدا دارای حالت مذاب بود اما در طی ۱۰۰ میلیون سال بیشتر اقیانوس های مذابی آن حالت کریستالی به خود گرفتند. صخره های با چگالی کمتر به سمت بالا شناور شدند و به این صورت لایه های ماه شکل گرفت.

 

 

شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد.

اینستاگرام :   Shabahang.planetarium

تلگرام :          shabahang_planetarium@

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.