آموزش ساخت اسلایم فلافی بدون بوراکس

می توان در تعریف اسلایم (slime) این گونه بیان کرد که خمیر بازی اسلایم یا خمیر جادویی در واقع نوعی بازی پلاستیکی یا به عبارت درست‌ تر نوعی خمیر یا ژله است که آن را به علت سهولت شکل دادن به آن توسط کودکان خمیر جادویی نام نهاده اند که کودک از بازی با آن لذت می‌برد و با آن می‌تواند هر شکلی را که بخواهد درست کند.

در این مطلب ما در گروه علمی آموزشی شباهنگ به دنبال آموزش ساخت اسلایم فلافی به شما عزیزان هستیم. اسلایمی با رنگ مات که بسیار زیبا بوده و به راحتی در منزل می توانید آن را بسازید. هم یک سرگرمی برای کودک خود فراهم کنید و هم به او به صورت ساده و عملی علم شیمی را بیاموزید.

مواد مورد نیاز برای ساخت اسلایم فلافی بدون بوراکس

  • چسب چوب
  • مقداری آب گرم
  • فوم ریش تراشی
  • مقدار خیلی کمی جوش شیرین
  • مایع شستشوی لنز
  • ظرف برای مخلوط کردن مواد
  • قاشق یا چوب بستنی
  • رنگ خوراکی

مراحل ساخت اسلایم فلافی

در مرحله اول چسب چوب را در کاسه خالی کنید. برای این که کل محتوای چسب خالی شود مقداری آب گرم داخل بطری چسب ریخته، آن را تکان دهید و در کاسه بریزید. آب و چسب را خوب هم بزنید

مرحله دوم اضافه کردن فوم ریش تراشی است. باید دقت داشته باشید که حتما فوم باشد نه کرم ریش تراشی، چرا که کرم فقط رنگ را تغییر می دهد و خاصیتی ندارد.

در مرحله بعد، مقدار خیلی کم جوش شیرین به مخلوط اضافه کنید و مجددا خوب هم بزنید.

حالا نوبت به اضافه کردن مایع لنز است. با اضافه کردن مایع لنز باید دقت داشته باشید که خمیر شما کم کم حالت سفت و منسجمی به خود می گیرد. بنابراین باید هنگام اضافه کردن مایع لنز حتما به هم زدن ادامه داده و تا حدی مایع لنز را به خمیر اضافه کنید که اسلایم نه خیلی شل و چسبنده باشد و نه خیلی سفت. در صورتی که از مایع لنز زیاد اضافه کنید، خمیر اسلایم شما حالت پلاستیکی به خود گرفته و خراب می شود.

این مرحله که یکی از مهم ترین مراحل ساخت اسلایم است، مرحله ورز دادن با دست است. اسلایم را خوب با دست ورز دهید تا به انسجام لازم برسد و دیگر به دستان شما نچسبد.

در مرحله آخر رنگ خوراکی را به مخلوط خمیر اضافه کنید و خوب با دستان خود آن را ورز دهید تا رنگ و خمیر کاملا مخلوط شوند و خمیر شما به رنگ مورد نظرتان درآید.

نکات و روش های نگهداری از اسلایم

خمیر اسلایم فلافی شما آماده است. برای اینکه مدت زمان بیشتری بتوانید از بازی با آن لذت ببرید باید نکاتی را در نگهداری از اسلایم رعایت کنید:

اسلایم را باید طوری نگهداری کنید که تازه بماند و هوا به آن نفوذ نکند، باید بدانید که یکی از دشمنان اسلایم هواست. برای نگهداری از اسلایم چند روش وجود دارد:

اولین روش، استفاده از پلاستیک های زیپی است. اسلایمتان را درون پلاستیک زیپی قرار دهید، سعی کنید پلاستیکی انتخاب کنید که نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، بلکه به اندازه اسلایم شما باشد. هوا را از پلاستیک خارج کرده و سریعا زیپ پلاستیک را ببندید. سپس برای افزایش عمر بیشتر اسلایم آن را درون یخچال قرار دهید تا روند نفوذ و رشد باکتری ها را کند کنید.

دومین روش، استفاده از ظرفی که هوا به آن نفوذ نکند. ظرفی مثل ظرف غذا یا شیشه های مربا انتخاب کنید و اسلایم را در آن قرار دهید. شما می توانید اسلایم را ابتدا در پلاستیک گذاشته و سپس در ظرف قرار دهید.

نکته مهم دیگر که باید در نظر داشته باشید این است که خمیر جادویی اسلایم را از سطوح کثیف دور نگه دارید. به عنوان مثال اگر اسلایم روی سطح خاکی بیفتد، باید آن را دور بیاندازید. حتما قبل از استفاده از اسلایم دست های خود را با صابون و آب بشویید تا باکتری های موجود در دست های شما اسلایم را خراب نکند. در نظر داشته باشید که بعد از استفاده از اسلایم نیز دست های خود را بشویید.

شما می توانید برای  آموزش ساخت اسلایم به مطلب ساخت اسلایم نیز مراجعه نمایید و ویدئوی ساخت اسلایم را در آن ببینید.

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کلاس های رباتیک، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله ساخت اسلایم، پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد.

اینستاگرام :   Shabahang.planetarium

تلگرام :          shabahang_planetarium@

 

منبع: sugarspiceandglitter.com

مترجم: مینا رحمانی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.