برگزاری کلاس آزمایش های مهیج در دبستان دوره اول فرهنگ سعادت، سعادت آباد

کلاس آزمایش های مهیج، دبستان دوره اول فرهنگ سعادت

با یک کارتن نسبتا بزرگ در دست از محل کار وارد مترو شدیم. سر و صدای لوله ­های آزمایش و بشرها و وسایلی که برای انجام آزمایشات برداشته بودیم، در همهمه فروشندگان واگن مترو گم شده بود. سوار تاکسی شدیم و بعد از یک ربع پیاده ­روی به مدرسه رسیدیم.

پیش دبستان و دبستان دوره اول فرهنگ سعادت، با کلی پسربچه ناز و شلوغ منتظر شباهنگی ها بودند تا با هم ساعتی را همانند کیمیاگران و شیمی­دا­ن­ ها به آزمایش و ترکیب مواد و یادگیری علم شیمی بگذرانیم و خودمان را در دنیای مواد و مولکول­ ها و شیمی سرگرم کنیم.

دو گروه شدند. یک گروه پیش دبستانی ها و یک گروه بقیه که شامل پایه های بالاتر بودند. تصمیم گرفته بودیم برایشان استوانه رنگ ها و آسانسور آب را اجرا کنیم.

پیش دبستانی ها که سر از پا نمی شناختند، دائم در رفت و آمد و پرسیدن سوال بودند که قرار است چه اتفاقی بیفتد. با هم شروع کردیم و از مواد و حالت­های ماده صحبت کردیم. پسربچه های باهوش جامد و مایع و گاز را به خوبی می شناختند. بعد از مقدمه و توضیحات و مثال هایی از حالت های ماده، به سراغ آزمایشات رفتیم.

آزمایش اول: استوانه رنگ ها (آموزش مفهوم چگالی به زبان ساده)

گفتن و رساندن معنای چگالی به بچه ها شاید کمی سخت به نظر برسد، اما کافی است این کار را با انجام آزمایشات خیلی ساده انجام دهیم تا آن ها درک کنند که نسبت جرم جسم به حجم آن جسم که همان تعریف چگالی است، چیست و چگالی های متفاوت چند مایع چگونه در یک استوانه با هم و بدون ترکیب شدن قرار می گیرند.

با ترکیب چند ماده ساده شروع کردیم، هر طبقه­ ای که به استوانه رنگی اضافه می شد، شور و شوق بچه ها نیز بالاتر می رفت و از آن جا که مواد مورد استفاده همه ساده و در دسترس بود، برای بچه ها درک مفاهیم شیمی خیلی راحت بود.

ازمایش فرهنگ1ازمایش فرهنگ11

آزمایش دوم: آسانسور آب

مواد مورد نیاز این آزمایش خیلی ساده و ابتدایی بودند و هدف آموزش مفهوم سوختن و نیاز به اکسیژن و هوا در سوختن شمع بود.

آزمایش بعدی آسانسور آب بود، هدف آشنایی بچه ها با اکسیژن و ارتباطش با سوختن شمع و بعد آشنایی با مفهوم خلأ بود. از آن جا که چنین چیزی را ندیده بودند، برایشان کلی جذابیت به همراه داشت.

شمع برای سوختن، اکسیژن هوای زیر لیوان را مصرف می‌ کند. بنابراین حجم هوای زیر لیوان کمتر می‌ شود و با ایجاد شدن فضای خالی در زیر لیوان، آب در لیوان بالا می‌ رود. (آسانسور آب)

برای بچه ها آزمایش جذاب و ساده دیگری را نیز اجرا کردیم که خیلی ساده با یک لیوان آب و کاغذ انجام می شد. کاغذی که مانع ریختن آب در هنگام واژگونی لیوان می شد. این آزمایش هم جالب بود، هم کلی به بچه ها انرژی و خنده تزریق کرد.

کارمان در کلاس آزمایش های مهیج تمام شد، اما مطمئنیم که آموزش این مفاهیم شیمی به زبان ساده به بچه ها تا همیشه برایشان به یادگار باقی خواهد ماند و آن ها شباهنگ و گروه علمی آموزشی شباهنگ را فراموش نمی کنند.

ازمایش فرهنگ111

خدا را چه دیدید شاید برگزاری اینگونه کلاس ها باعث شود در بین این بچه ها، افراد با استعدادی در زمینه شیمی پیدا شود که در آینده دانشمندان بزرگی شده و به کشور عزیزمان خدمت کنند.

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری با استفاده از آسمان نمای سیار، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کلاس های رباتیک، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد. گروه شباهنگ همچنین به عنوان تولیدکننده و عرضه کننده تجهیزات شبیه سازی نجوم، آماده ارائه محصولات خود می باشد.

اینستاگرام :   Shabahang.planetarium

تلگرام :          shabahang_planetarium@

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. جمع بندی آلاء می گوید

    مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.