تاثیر آسمان نما بر کیفیت آموزش و یادگیری پایدار دانش آموزان

تجربه در محیط شبیه سازی شده آسمان نما

همانطور که در مطالب پیشین اشاره کردیم، آسمان نماها ابزارهای شبیه سازی هستند که برای شبیه سازی علوم مختلف به کار می روند. به کمک آسمان نما یا افلاک نما تصاویر به صورت سه بعدی به نمایش درآمده و مخاطب با قرارگیری در محیط شبیه سازی شده آسمان نما، تجربه شگرفی از دنیای اطراف خود به دست خواهد آورد.

آسمان نماها در ابتدا تنها برای آموزش علم نجوم و ستاره شناسی و معرفی آسمان و ستارگان و کهکشان ها به کار گرفته شدند، اما پتانسیل بالای این ابزار آموزشی باعث شد تا همینطور که با پیشرفت تکنولوژی، آسمان نماها نیز به روز می شدند، از آن ها در جهت آموزش و معرفی علوم دیگر نیز استفاده شود.

آسمان نماها در ابتدا به صورت بنایی ثابت و با مصالح و ابزار مختلف ساخته می شد، ولی رفته رفته در کنار بناهای ثابت که شبیه به رصدخانه است، آسمان نماهای سیاری نیز ساخته شد که بتوان از آن ها در محیط هایی که دسترسی به آسمان نمای ثابت ندارند استفاده کرد.

شما همچنین می توانید اجزای یک آسمان نما را در این مطلب بخوانید.

آسمان نماهای سیار یا پورتال مانند آسمان نماهای ثابت با بناها و مصالح ساخته نمی شود، بلکه جنس آن ها از پارچه هایی است که مخصوص این کار بوده و آسمان نما را به صورت چادری گنبدی شکل در می آورد. در آسمان نمای سیار از دستگاه پروژکتوری برای نمایش تصاویر روی سقف گنبد استفاده شده و با کمک سیستم پخش در سقف عرضه می شود. برای برپایی چار نیز از سیستم دمنده استفاده می گردد. از این نوع آسمان نما بخصوص در مراکز آموزشی مانند مدارس و آموزشگاه ها استفاده می شود.

ایده اولیه این گنبدهای بادی شکل سیار، آموزش علم نجوم بود. علمی که در مدارس و مراکز آموزشی غیر از یکی دو مطلب در کتب درسی، ذکری از آن نمی شود. این درحالی است که بشر امروز به دنبال یافتن سیاره هایی جایگزین برای زندگی و حیات است و مصرانه تلاش می کند به اعماق کیهان دسترسی پیدا کند.

در کنار علم ستاره شناسی، متناسب با موضوعات کتب درسی، مفاهیم جدیدی نیز در آسمان نما به نمایش در می آید. از جمله علم زیست شناسی و زمین شناسی، آشنایی با اقیانوس ها و موجودات اعماق آب و حتی نمایش فیلم درباره زندگی فضانوردان در ایستگاه فضایی و آمادگی انسان ها برای یافتن سیارات قابل سکونت دیگر.

تاثیر استفاده از ابزارهای شبیه سازی در بالا بردن کیفیت آموزش

 

دانش اموزان و آسمان نما

 

با توجه به پیشرفت بشر در زمینه علوم ذکر شده و عطش انسان برای دستیابی به دنیاهای جدید و تبدیل شدن به قدرت های اقتصادی و علمی دنیا و همچنین آشنایی با تکنولوژی ها و علوم جدید، نیاز است تا با استفاده از ابزارهای کمک آموزشی ذهن دانش آموزان را نسبت به این علوم و آینده جهان، آماده و آگاه سازیم. امروزه کودکان و نوجوانان با تکنولوژی بزرگ می شوند و عادت انسان ها به استفاده از تکنولوژی وارد بحث آموزشی نیز شده است. بنابراین باید آموزش ها نیز به سمت فناوری سوق پیدا کند.

در این میان ابزار شبیه ساز آسمان نما یا افلاک نما می تواند در افزایش کیفیت آموزش دانش آموزان و ایجاد یادگیری پایدار در آنان بسیار موفق عمل کند.

قرارگیری دانش آموزان در یک محیط شبیه سازی شده باعث  به چالش کشیده شدن و ایجاد آمادگی برای درج مطالب در ذهن آنان می گردد. تصور کنید برای آموزش منظومه شمسی به جای آموزش تئوری، دانش آموزان را در یک محیط شبیه آسمان قرار دهید. این کار قطعا به یادگیری پایدار آنان خواهد انجامید. یا برای آموزش قسمت های مختلف اندام و کارکرد آنان می توان دانش آموزان را با استفاده از یک محیط شبیه سازی شده ی بدن انسان که جذابیت زیادی هم دارد با مفاهیم زیست و آناتومی بدن آشنا کرد.

می توان گفت برای بیشتر مطالب آموزشی ابزار آسمان نما کاربرد دارد. برای معلمان نیز استفاده از ابزارهای کمک اموزشی مانند آسمان نما می تواند در آموزش بهتر به دانش آموزان موثر  باشد. از سوی دیگر استفاده از ابزارهای مرتبط با آموزش باعث کشف استعدادها و قراردادن دانش آموزان در مسیر صحیح علایق و استعدادهایشان می شود. ذهنیت دانش آموزان از مشاغل آینده پیش رویشان مبهم است و متولیان امر آموزش باید بتوانند شفاف سازی های لازم را انجام داده و آنان را برای ورود به فردای تحصیلی و شغلی خود آماده نمایند.

شما می توانید برای خرید دستگاه آسمان نما یا برگزاری اردوهای درون مدرسه ای آسمان نما و یا هرگونه پرسش برای ابزار شبیه ساز آسمان نما با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

 

 

مطالب مرتبط:

مشخصات کامل یک آسمان نمای سیار

تفاوت بین آسمان نما و رصدخانه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.