تور رصدی شباهنگ

گروه شباهنگ با ایجاد بستری مناسب برای دانش آموزان و دانشجویان و تمامی افراد خلاق که استفاده هرچه بهتر از زمان را در زندگی خود برای یادگیری امری مهم تلقی می کنند اقدام به برگزاری تورهای گردشگری علمی همراه با رصد آسمان کرده است.

نکته حائز اهمیت اینجاست که همیشه بهترین یادگیری در کنار تفریح و اوقاتی خوش در ذهن حک می شود. به همین منظور این گروه تمامی تلاش خود را در این زمینه به کار گرفته است تا تورهای مورد نظر در کنار هیجان خود خالی از نکات و آموزش علمی نباشد.

 

تور رصدخانه آلاشت با حضور دانشجویان دانشگاه تهران

یکی از تورهای علمی و تفریحی که گروه شباهنگ آن را برگزار کرد، سفر به آلاشت در منطقه سوادکوه استان مازندران بود.

مقصد، آلاشت

اردیبهشت است و هوا جان می دهد برای مسافرت. سفر هم اگر به قصد دیدن آسمان و ستاره ها باشد که دیگر حرفی برای گفتن نمی ماند. رفتن از شهر دودی تهران و زدن به دل طبیعت و آشتی با آسمان و ستارگان و آشنایی با مخلوقات درخشان و چشمک زن خداوند در آسمان بالای سر، هدفمان بود، اما رسالت اصلی ما ایجاد و ثبت خاطره در ذهن ها است تا ماندگار شویم.
بار و بندیل بستیم و به همراه دانشجویان دانشگاه تهران عازم آلاشت در سوادکوه شدیم. حرکت تیم بعد از ظهر بود و طبق برنامه ریزی گروه هدف رصد آسمان و ستارگان در آلاشت سوادکوه بود. برای این کار از بچه های خبره تیم شباهنگ که در زمینه رصد حرفه ای هستند، استفاده کردیم.

 

آلاشت
تیمی ۲۵ نفره از گروه شباهنگ و دانشجویان پر شور دانشگاه تهران عازم شدیم. از آماده شدن، حرکت، سفر در مسیر سرسبز شمال و شور و هیجان و بگو و بخند در طول راه که بگذریم، حوالی غروب و ساعت ۶ به آلاشت رسیدیم.
آلاشت یا آشیانه عقاب، زادگاه رضاشاه پهلوی نیز هست. وجه تسمیه آن شاید بخاطر وجود عقاب های زیاد در ارتفاعات کوه های این شهر سرسبز است.

اسکان گروه

از زیبایی آلاشت و خانه‌های عموماً خشتی و سقف‌های تخته پوش آن گرفته تا آسمان صاف و زیبایش، آماده پذیرایی از گروه شباهنگ و تیم رصدی آن بود. شب را در دانشگاه آزاد واحد سوادکوه ساکن شدیم.
تصمیم و برنامه ریزی تیم رصد آسمان بود، اما به دلیل وجود مه بسیار زیاد منطقه که به یکباره تمام آسمان را فرا گرفت، موفق به رصد نشدیم. اما از آن جا که در کنار رصد، برنامه های تفریحی زیادی داشتیم، مصرانه تصمیم گرفتیم با وجود بر هم خوردن رصد خوش بگذرانیم، چرا که رسالت شباهنگ، جدای از مباحث آموزشی و نجوم و رصد، ایجاد بهترین تجربه ها و خاطره ها درباره طبیعت و آسمان شب است.

 

اقامت در آلاشت

شب را در پهنه آسمان زیبای شمال آتشی به هم زدیم و در کنار بچه ها به بازی و تفریح پرداختیم. بچه های گروه صبح با نشاط از خواب بیدار شدند. صبحانه ای مشت از تخم مرغ های نیمرو شده زدیم و رفتیم به تماشای آلاشت.
بخاطر لغو برنامه رصدمان، بر مبنای تصمیم گروه و سرپرستان در بازدید از شهر، سری هم به رصد خانه آلاشت زدیم. رصدخانه و آسمان‌ نمای حرفه ای آلاشت با نام رصدخانه آیت‌الله صالحی مازندرانی به عنوان تنها رصدخانه استان‌ های شمالی ایران و نخستین رصدخانه استان مازندران را دیدیم و به تماشای شهر و معماری و خانه های زیبایش مشغول شدیم.

 

بازگشت به تهران

ظهر با رسیدن وقت ناهار، در دل طبیعت جوجه کباب مفصلی صرف کردیم و با خداحافظی از آلاشت به سمت تهران حرکت کردیم. درست است که رصد انجام نشد، اما آنقدر به تیم و گروهمان خوش گذشته بود که تصمیم گرفتیم در یک نوبت دیگر و زمانی که هوا اجازه دهد، دوباره برای رصد به آلاشت بازگردیم.

 

 

آسمان نمای شباهنگ این افتخار را دارد که با استفاده از آسمان نمای سیار به ارایه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، زیست شناسی و آناتومی بدن، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی با مدارس و دانشگاه ها همکاری داشته باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات مورد نیاز خود در خصوص اجرای آسمان نما یا برگزاری تورهای رصدی در مدارس و مراکز آموزشی با ما در ارتباط باشید.