رصد در مدارس

 

 

 

از دیرباز تماشای آسمان و ستارگان درخشان در شب برای بشر لذت بخش بوده است. او از آسمان تصورات زیادی داشته و حتی بر این باور بوده که قرار است پس از مرگ در میان ستارگان ادامه حیات دهد از سوی دیگر در تمام دوران از گذشته تا به امروز، دانستن رمز و راز آسمان نیز دست مایه تحقیقات و مطالعات دانشمندان و منجمان بوده و آن ها را بر این داشته که ابزارها و وسایلی بسازند تا به کمک آن ها بتوانند آسمان را شبیه سازی کنند.

اگر شما نیز تا به حال از پشت تلسکوپ، سطح پر از گودال ماه را ندیده اید یا سوال های بی پایانی از آفرینش ستاره ها و هستی دارید و کسی را برای پاسخگویی سراغ ندارید، پیشنهاد می کنیم با برنامه های رصدی تیم علمی آموزشی شباهنگ همراه شوید. گروه اندیشمندان جوان شباهنگ در راستای تقویت انگیزه دانش آموزان و تکمیل هرچه بیشتر پژوهش در زمینه علم نجوم و ایجاد بستری مناسب جهت پرسش و پاسخ برای افراد علاقه مند اقدام به برگزاری اردوهای رصدی کرده است. اردوهای رصدی این تیم برای مدارسی که از آسمان نمای سیار شباهنگ استفاده کرده اند، دارای تخفیف خواهد بود.

 

 

IMG_20180620_104332_737۲۰۱۸۰۶۱۸_۲۱۲۵۲۷

 

مشخصات کلی برنامه آسمان نما برای اجرا در مدارس

آسمان نمای دیجیتالی یکی از پیشرفته ترین مدل های موجود آسمان نما در جهان است که گروه نجومی شباهنگ نیز با طراحی و ساخت آن، اقدام به برپا کردن چادر آسمان نما در مدارس و مراکز اموزشی و پژوهشی و آموزش علم نجوم به صورت سه بعدی در تمامی شهرهای ایران کرده است. آنچه که شباهنگ را از دیگر موسسات مشابه متمایز می کند، عرصه های مختلفی است که وارد شده و توانسته ضمن کسب تجاربی عالی در زمینه های مختلف آموزشی و کمک آموزشی، به عنوان یک کارآفرین برتر سربلند بیرون آید. به طوری که فقط معطوف به علم نجوم نبوده و به دنبال گسترش فعالیت خود، اقدام به ارائه و آموزش سایر علوم دیگر همچون زیست شناسی و آناتومی بدن نیز کرده است.

در اجرای آسمان نما در زمینه نجوم بعد از نمایش نحوه طلوع و غروب خورشید، وارد فضای بی کران شده، سیارات منظومه شمسی ، کهکشان ها ، صور فلکی و اجرام آسمانی (همراه با توضیحات کارشناس نجوم به صورت زنده در حین اجرا) به دانش پژوهان نمایش داده خواهد شد. در پایان با نمایش فیلم های بی نظیر سه بعدی در رابطه با اجزای تشکیل دهنده هستی برنامه به اتمام می رسد. 

همانطور که گفته شد اجرای برنامه فقط مختص به نجوم نبوده و علوم دیگری مانند زیست و آناتومی بدن را نیز در بر می گیرد. در این صورت برنامه با محوریت آشنایی دانش آموزان با اسکلت بندی و آناتومی بدن انسان، هماهنگی و کارکرد اندام های مختلف بدن، چگونگی ایجاد زخم ها و ترمیم آن ها توسط سلول ها و … انجام می گیرد. 

لازم به ذکر است در برنامه ریزی برای ارائه توضیحات و ترتیب برنامه آسمان نما و تدوین مطالب آموزشی ارائه شده در آن، سعی شده با توجه به کتاب درسی هر مقطع و سن مخاطبین توضیحاتی درخور سطح فهم آن ها ارائه گردد.

 

همچنین گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری با استفاده از آسمان نما یا افلاک نمای دیجیتال سیار، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد. گروه شباهنگ همچنین تولید کننده و عرضه کننده تجهیزات شبیه سازی نجوم نیز می باشد.