خورشید، ستاره ما (قسمت دوم)

در قسمت اول داستان خورشید،درباره عناصر خورشید، ساختار خورشید، فوتوسفر (photosphere) و لکه های خورشیدی (sunspots) گفتیم. در این قسمت، سعی داریم با ویژگی های دیگری از ستاره زیبای منظومه مان آشنا شویم و به رازهای بیشتری از این منبع نور پی ببریم. با آسمان نمای شباهنگ همراه باشید.

کروموسفر

Cool_layer_in_a_Sun-like_star_large

کروموسفر (chromosphere)، دومین لایه ی اتمسفر خورشید است و تا حدود ۲۰۰۰ کیلومتر بعد از فوتوسفر گسترده می شود. چگالی گاز در کروموسفر وقتی از فتوسفر دور می شویم به سرعت کاهش میابد. کروموسفر نسبت به اکثر تابش های مرئی شفاف است، به همین خاطر نور ساطع شده از فوتوسفر عینا از کروموسفر می گذرد. در واقع حتی نور مرئی ساطع شده توسط گازهای کروموسفر عموما ضعیف تر از آن هستند که در برابر زمینه ی فتوسفر دیده شوند. در زمان خورشید گرفتگی کامل که ماه فوتوسفر را از دید ما می پوشاند کروموسفر شبیه یک طوق قرمز اطراف خورشید دیده می شود. کروموسفر همچنین محل فعالیت های خورشیدی است. به عنوان مثال زبانه (prominence) خورشیدی از فوتوسفر از طریق کروموسفر بالا می آید. بعلاوه سیخک ها (spicules) می توانند از فوتوسفر تا بالای کروموسفر بروند و بعد دوباره در آن غرق شوند.

تاج خورشیدی

377654_534245756619446_2141576742_n

تاج (corona)، بیرونی ترین لایه ی اتمسفر است و حدود میلیون ها مایل از فوتوسفر به درون فضا گسترده شده است. مانند کروموسفر به علت درخشندگی زیاد فوتوسفر، قادر به دیدن آن نیستیم. هرچند در طی خورشید گرفتگی کامل شبیه یک تاج اطراف خورشید می درخشد. چگالی تاج بسیار کم است (حدود ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ مرتبه ی فشار اتمسفر در سطح دریا روی زمین) اما بسیار داغ است و به چند میلیون کلوین می رسد. به خاطر این دمای بالا بیشتر امواج ساطع شده توسط تاج در طول‌موج‌های اشعه ماورا بنفش و اشعه ایکس قرار دارند. دلیل دمای بالای تاج به خوبی مشخص نشده است. به نظر می رسد میدان مغناطیسی نقشی در آن بازی کند اما مکانیسم دقیق آن در حیطه ی تحقیقات علمی است.

بیشتر بخوانید:

حقایقی در مورد سیاره زحل، اندازه و قمرهای آن

ابر ماه سرخ آبی

تولد یک ستاره

ویژگی دیگری از خورشید، بادهای خورشیدی

باد خورشیدی چیزی بیش از جریان ذرات بارداری که با سرعت متوسط حدود ۴۰۰ کیلومتر بر ثانیه به خارج از خورشید می روند نیست. گاز تاج آنقدر انرژی دارد که از لحاظ گرانشی مقید به خورشید باشد و این یک پیامد طبیعی از گرم بودن خورشید است.

آسمان نمای شباهنگ این افتخار را دارد که با استفاده از آسمان نما یا افلاک نمای سیار به ارایه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری، برگزاری تورهای رصدی، زیست شناسی و آناتومی بدن، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی خلاقیت، ساخت اسلایم، ساخت پنکیک و … با مدارس همکاری داشته باشد. گروه شباهنگ همچنین به عنوان تولیدکننده و عرضه کننده تجهیزات شبیه سازی نجوم، آماده ارائه محصولات خود می باشد.

منبع: سایت ناسا

ترجمه: مینا رحمانی

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. فارسی جامع خیلی سبز می گوید

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  1. mrx می گوید

   سپاس

 2. buybacklinks.blogfa.com می گوید

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  1. mrx می گوید

   سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.