ده حقیقت در مورد تلسکوپ هابل

هابل، مامور شناسایی ناسا و سازمان فضایی اروپا

  • تاریخ تلسکوپ هابل خیلی بیشتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید. در واقع ایده آن دقیقا بعد از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۶ توسط Lyman Spitzer مطرح شده است، در حالی که تلاش زیادی برای ایده ی خود داشت.
  • اندازه ایده اصلی هابل بزرگتر از نمونه ی نهایی آن بوده است. در ابتدا هابل دارای آینه ای به قطر ۳ متر طراحی شد، اما محدودیت های هزینه باعث شد قطر آن تا ۲٫۴ متر کاهش یابد.
  • هابل هنوز از آنچه فکر می کنید بزرگتر است. وزن آن در حدود ۱۱ تن و طولی برابر ۱۵٫۹ متر دارد که تقریبا برابر اتوبوس های روتمستر است.
  • هابل کمتر از آنچه تصور می کنید توان مصرف می کند. توان مصرفی هابل برابر ۲۸۰۰ وات است در حالی که یک سرخ کن مرغ حدود ۲۲۰۰ وات انرژی مصرف می کند. هابل برای تولید انرژی از دو پنل خورشیدی به ابعاد ۲٫۶*۷٫۱ بهره می گیرد.
  • هابل خیلی سریع است! هابل با سرعت ۲۸۰۰۰ کیلومتر بر ساعت دور دنیا در حرکت است و این دقیقا دو برابر سریع تر از سرعت کروز یک هواپیمای مافوق صوت کنکورد است.

dsc_4574-web-1800-1030x687

  • هابل می تواند دورترین کهکشان ها را مشاهده کند، در حالی که دو جسم نزدیک اش را نمی تواند دنبال کند؛ خورشید که بسیار روشن تر از حد ممکن است و سیاره عطارد که بیش از حد به خورشید نزدیک است.
  • هابل گرچه بسیار بزرگ است اما از فیلم بهره نمی گیرد. تجهیزات آن نور را از جهان به وسیله آشکار ساز های الکترونیکی به نام ccd جذب می کند که در واقع تبدیل به یک دوربین دیجیتال عظیم الجثه شده است.
  • عکس هایی که هابل از کیهان ارسال می کند، در اصل سیاه سفید هستند و با ویرایش رنگ ها به این شکل در می آیند.
  • هابل به همه ی اهداف خود رسید، بخصوص تخمین دقیق تر عمر جهان هستی با دقت بیشتری حدود ۱۳٫۸ میلیارد سال محاسبه نمود.
  • هابل در مرحله پایانی عمر خود است و بعد از ناکامی در سیستم های هدایتی خود گرچه مقداری بازیابی داشته است اما بزودی بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۳۰ به جو زمین برخورد و آتش خواهد گرفت. تا تلسکوپ جدید James Webb Space Telescope. جایگزین آن شود.

تلسکوپ فضایی هابل در یکی از جدیدترین یافته های خود که باعث شگفت زده شدن ستاره شناسان شده است، نشان داده که ستاره‌ های جوان پنج برابر سریعتر از ستاره‌ های عادی، سفر می‌ کنند. تلسکوپ هابل آن ها را از روی آثاری که بر جای گذاشته‌ اند، دنبال کرده است. مشاهدات نجومی با کمک این تلسکوپ نشان می‌ دهد که این ردپاها تا چندین تریلیون مایل ادامه پیدا می‌ کنند.

این سرعت حدودا بییش از ۱۱۲ هزار مایل در ساعت است. دانشمند‌ان آژانس فضایی آمریکا (ناسا) درباره آنچه که با تلسکوپ هابل مشاهده کرده‌ اند، می‌ گویند: ردپای این ستاره‌ های جوان و پرسرعت درست شبیه به اثر حرکت یک قایق سریع بر روی آب، در گاز بین ستاره‌ ای باقی‌ می‌ ماند و قابل مشاهده است.

منبع مقاله: armaghplanet

ترجمه از تیم علمی شباهنگ

 

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری با استفاده از آسمان نمای دیجیتال سیار، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و …  و همچنین طراحی و ساخت تجهیزات شبیه سازی پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد.

اینستاگرام :   Shabahang.planetarium

تلگرام :          shabahang_planetarium@

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.