رصدخانه و آسمان نمای نروژ

بزرگترین تاسیسات نجومی در اروپای شمالی

تاریخچه مجموعه رصدخانه هرستوا در نروژ

رصدخانه خورشیدی هرستوا در نروژ به نام Solobservatariet از زمان تکمیل شدن پیش از گرفتگی کلی خورشیدی در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۵۴، توانسته است ستاره شناسان حرفه ای و آماتور را با مناظر گسترده ای از آسمان به خود جذب کند.

تأسیسات نجومی این مجموعه – بزرگترین نه تنها در نروژ بلکه در کل اروپای شمالی – هم از نظر تاریخی و هم به به لحاظ طراحی چشمگیر خود بسیار مورد توجه قرار دارد. این مجموعه در ابتدا در اعماق جنگل در حفره ای در ارتفاعی نزدیک به ۲۰۰۰ متر از سطح دریا واقع شده و در محاصره ای از اوپلند واقع شده بود و توسط دانشگاه اسلو به عنوان یک مرکز تحقیقاتی بزرگ خورشیدی ساخته و اداره می شد. در دوران جنگ سرد، مساحت این مرکز به عنوان ایستگاه ردیابی ماهواره ای اتحاد جماهیر شوروی که در ارتش با ایالات متحده آمریکا مستقر شده بود، دو برابر شد. از اواخر دهه ۱۹۸۰، دانشگاه این مرکز را به یک مرکز آموزش متمرکز بر نجوم تبدیل کرد. از سال ۲۰۰۸، صاحب فعلی آن، موسسه تیکو براهه (Tycho Brahe) ، از این سایت به عنوان یک مرکز یادگیری گسترده و متناسب با علوم طبیعی استفاده کرده است.

تماشای ستاره ها در رصدخانه نروژ

در حالی که Solobservatoriet در ۳۰ مایلی شمال اسلو در یک منطقه صلح آمیز و مسافرتی واقع شده است ، ارائه های طراحی شده توسط Snøhetta منظره دنیای دیگری را به نمایش می گذارد که ظاهراً از زمان و مکان دیگری وارد شده است. اما پس از آن دوباره، زیبایی ذاتی نروژ با مجموعه ای از ساختمان هایی که با طراحی منحصر به فردی قرار گرفته است می درخشد. زیرا اگر این مجموعه را از بالا نگاه کنید مانند منظومه شمسی به نظر می رسد.

وگارد لوندبی رکایا، ستاره شناس برجسته در موسسه تیکو براهه، به CNN Travel توضیح می دهد: “این منظره جادویی الهام بخش بسیاری از افراد مختلف در نروژ بوده است که ما با آنها بزرگ شده ایم.”

مجموعه آسمان نمای نروژرصدخانه هرستوا2

در طی مرحله طراحی ، معماران اصول ساده ای از نجوم را مورد مطالعه قرار دادند. این مطالعه الهام بخش طراحی کابین هایی شده است که به ظاهر در اطراف آسمان نما گردش می کنند و از نحوه گردش سیارات در اطراف خورشید و ایجاد حس شگفتی الهام می گیرند. در کل با اقامت ۱۱۸ مهمان، این امکانات با یک سفر فکری ، بصری و لمسی به قلمرو نجوم بازدید کنندگان را به خود جذب می کند.

با مساحتی بیش از ۱۶۰۰۰ فوت مربع ، جایگاه بازدید کنندگان مرکز محور این اقامتگاه کیهانی است. نیمی از این بنا در کف جنگل غرق شده است و “تئاتر آسمانی” گنبدی شکل آن، یک ساختار سه طبقه است که مانند یک گوی مرموز درخشان در منطقه بکر نوردیک به زمین سقوط کرده است.

داخل تئاتر رصدخانه

طراح آن می گوید: “به طور مثال گنبد آسمان نما با صورت های فلکی مزین شده است. به نظر می رسد کمی فرازمینی است، و یا انگار جای دیگری است. در عین حال، با چشم انداز پیوند خورده است و ریشه در زمین دارد.”

این رصد خانه و آسمان نما مکان منحصر به فردی است که علاقمندان می توانند با اقامت در کابین های آن در شب های طولانی و تاریک زمستان به دور از آلودگی های نوری از تماشای صورت های فلکی و همچنین شفق های شمالی بهرمند شوند. این مجموعه همچنین شامل نمایشگاه و کافه بوده و در حال تکمیل شدن به یک قطب نجومی در طبقه جهانی کامل است همراه با اقامت های شبانه برای علاقه مندان به نجوم.

بیشتر بخوانید:

آسمان نمای برلین، مدرن ترین تئاتر علمی اروپا

 

منبع: www.mnn.com

مترجم: فرشته مجیدی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.