زمین، سیاره دوست داشتنی ما

زمین (earth)، سیاره ما است. دانشمندان بر این باورند که زمین و ماه حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش همزمان با بقیه منظومه شمسی شکل گرفته‌اند. زمین پنجمین سیاره بزرگ منظومه شمسی و سومین سیاره نزدیک به خورشید است به طوریکه تنها عطارد و ونوس از آن نزدیک‌تر هستند.

قطر آن حدود ۸،۰۰۰ مایل است. میانگین فاصله آن از خورشید حدود ۹۳ میلیون مایل (۱۵۰ میلیون کیلومتر) است. در قدیم زمین به گلدی لاکس نیز معروف بود. در داستان گلدی لاکس و سه خرس، دختر کوچکی به اسم گلدی لاکس همه چیز را به شکل درستی دوست داشت. فرنی او نباید خیلی سرد یا خیلی داغ یا تخت او نباید خیلی سفت یا خیلی نرم می بود. روی کره ی زمین همه چیز دقیقا برای حیات به اندازه ی مناسب است. گرم است اما نه خیلی زیاد. آب دارد اما نه خیلی زیاد. زمین تنها سیاره ی شناخته شده ای است که مقدار زیادی آب مایع دارد و آب مایع برای حیات ضروری است. زمین تنها سیاره ای است که زندگی روی آن وجود دارد.

زمین چه شکلی است؟

زمین از فضا شبیه یک یک مرمر آبی با گرداب های سفید و مناطق قهوه ای، زرد، سبز و سفید دیده می شود. رنگ آبی، آب است که حدود ۷۱ درصد سطح زمین را پوشانده است. گرداب های سفید ابرها هستند. مناطق قهوه ای، زرد و سبز خشکی ها و مناطق سفید نیز برف است. خط استوا دایره فرضی است که زمین را به دو نیمه تقسیم می‌کند. نیمه شمالی نیم‌کره شمالی و نیمه جنوبی نیم‌کره جنوبی نامیده می‌شود. شمالی‌ترین نقطه روی زمین قطب شمال و جنوبی‌ترین نقطه روی زمین قطب جنوب نامیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

خورشیدستاره ما

خورشید ستاره ما (قسمت دوم)

ایستگاه فضایی و سرنشینان کنونی آن

ما چطور می دانیم که زمین گرد است؟

525T

انسان ها بیش از ۲۰۰۰ سال است که می دانند زمین گرد است. یونانیان باستان طول سایه را در طی انقلاب تابستانی اندازه گرفتند و محیط زمین را نیز محاسبه کردند. آنها از موقعیت ستاره ها و صورت های فلکی برای تخمین فاصله روی زمین استفاده کردند. آنها حتی می توانستند سایه ی گرد سیارات روی ماه را در طی ماه گرفتگی ببینند. (هنوز هم در طی ماه گرفتگی دیده می شود). امروزه دانشمندان از ژئودزی که علم اندازه گیری شکل، جاذبه و چرخش زمین است، استفاده می کنند. ژئودزی اندازه‌گیری‌های دقیقی انجام می‌دهد که نشان می‌دهد زمین گرد است. با استفاده از GPS و دیگر ماهواره‌ها، دانشمندان می‌توانند اندازه و شکل زمین را  با دقت سانتیمتر اندازه‌گیری کنند. همچنین تصاویری از فضا نشان می‌دهند که زمین مثل ماه گرد است. اگرچه سیاره ما یک کره است، اما یک کره کامل نیست. به علت وجود نیروهایی که باعث چرخش زمین می شود قطب شمال و جنوب کمی تخت هستند. حرکت چرخشی و لغزنده ی زمین و دیگر نیروها باعث تغییر شکل تدریجی زمین می شوند اما زمین هنوز گرد است.

زمین به چه صورت حرکت می کند؟

زمین هر ۳۶۵ روز یک بار یا به عبارتی هر یک سال به دور خورشید می چرخد. شکل مدار به صورت دایره ی کامل نیست و بیشتر شبیه یک بیضی است که باعث می شود فاصله ی زمین از خورشید در طی یک سال تغییر کند. زمین در دی ماه در نزدیک ترین حالت خود به خورشید یا حضیض خورشیدی قرار دارد. حدود ۹۱ میلیون مایل و در تیر در دورترین حالت خود یا اوج خورشیدی قرار دارد در حدود ۹۵ میلیون مایل از خورشید.

Moadelehe-Zaman-01

در استوا زمین در حدود ۱۰۰۰ مایل در ساعت می چرخد. زمین در هر ۲۴ ساعت یا یک روز یک دور کامل به دور خود می چرخد. محور در واقع خط فرضی ای از شمال به جنوب است که از مرکز زمین می گذرد. محور زمین نسبت به خط فرضی بالا به پایین حدود ۲۳.۵ درجه زاویه دارد.

 

 

چرا ما روز و شب داریم؟

طول-شبانه-روز-در-زمین-2-620x3301-620x328

در تمام زمان ها نیمی از زمین توسط خورشید روشن می شود و نیمی دیگر از آن تاریک است. مناطقی که در مقابل نور خورشید قرار دارند شاهد روز و مناطقی که پشت به خورشید هستند شب را تجربه خواهند کرد. چون زمین می چرخد بیشتر نقاط روی زمین در طی ۲۴ ساعت در روز و شب می چرخند. قطب شمال و قطب جنوب بسته به زمان سال روز یا شب پیوسته دارند.

منبع: ناسا

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری با استفاده از آسمان نما یا افلاک نمای دیجیتال سیار، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد. گروه شباهنگ همچنین به عنوان تولیدکننده و عرضه کننده تجهیزات شبیه سازی نجوم، آماده ارائه محصولات خود می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.