ساخت آسمان نمای بادی در مدرسه یا خانه

آسمان نمای بادی، داستان هایی در آسمان

آسمان نمای بادی

درباره فعالیت

از مراحل اولیه ی زندگی، کودکان شروع به کشف محیط اطراف خود می‌کنند و از این طریق وارد تفکر علمی اولیه می‌شوند. فراگیری زبان به آنها این امکان را می‌دهد تا درباره ی آنچه که مشاهده و تجربه می‌کنند سوال بپرسند. تحقیقات علمی یک فرصت عالی برای مشارکت دانش آموزان در فعالیت های با ارزش خواندنی و نوشتنی است.

در این فعالیت دانش آموزان با ساخت یک آسمان نمای بادی یاد می‌گیرند که چگونه مردم باستان با ستاره ها و صورت های فلکی ارتباط برقرار می کردند و سپس از تخیل خود برای ایجاد یک الگوی ستاره ای (صورت فلکی) به همراه نقل داستانی برای آن استفاده می‌کنند. دانش آموزان می توانند طرح های خود را بر روی کاغذ کشیده و سپس آن ها را در آسمان نمای بادی به شکل صورت های فلکی ایجاد کنند.

وسایل لازم برای ساخت آسمان نمای بادی

 • صفحه پلاستیکی سیاه ۶ × ۱۵ متر (با ضخامت ۴ میل)
 • یک رول بزرگ نوار چسب
 • یک کیسه زباله پلاستیکی بزرگ (۱۰۰ کیلویی یا بزرگ تر )
 • یک دستگاه فن (بادکننده)
 • مداد رنگی، ماژیک، خودکار و مداد نوک تیز
 • قیچی
 • چراغ قوه

شرح کار افراد سرپرست برای ساخت آسمان نما (۳ نفر  مورد نیاز است)

سرپرست داخلی: این شخص برای نظارت بر رفتار و تعداد افرادی که داخل می‌شوند در فضای داخلی آسمان نما خواهد بود . همچنین به فعالیتی که قرار است انجام شود کمک نموده و از چراغ قوه برای هدایت و مشاهده استفاده خواهد کرد. در صورت قطع برق این شخص شرکت کنندگان را از آسمان نما خارج خواهد کرد. در این مواقع چادر برای دقایقی به همان شکل باقی خواهد ماند و اجازه می دهد تا افراد به طور منظم از درهای معمولی خارج شوند، ولی پلاستیک می‌تواند به راحتی با قیچی برای خروج اضطراری بریده شود.برش بزرگ تر هوای داخل چادر را زودتر خالی می کند.

سرپرست خارجی:  این شخص به افراد برای ورود و خروج از آسمان نما کمک می‌کند.

سرپرست تجهیزات: این فرد به عملکرد صحیح فن، برق و وضعیت کلی آسمان نما نظارت می‌کند.

نکات ایمنی

سرپرست داخلی باید یک چراغ قوه و دو قیچی در صورت نیاز به خروج اضطراری همراه داشته باشد .

پهن کردن موکت در داخل آسمان نما راه رفتن را آسان تر می کند .

اگرچه سطح داخلی آسمان نما بزرگ است و داخل آن بسیار تاریک نیست، اما معلمان باید از علائم ترس از فضاهای بسته و ترس از تاریکی بچه ها آگاه باشند .

هرگز نباید شعله ای در اطراف یا نزدیک چادر روشن باشد .

پیش زمینه

حدود سه هزار ستاره در آسمان شب وجود دارد که با چشم غیر مسلح در یک آسمان صاف قابل مشاهده است. در طول تاریخ مردم با نگاه کردن به ستاره ها، الگوهایی را در آنها پیدا می کردند . آنها تصور می کردند که این الگوها شبیه اشیاء آشنایی است که در اطرافشان قرار دارد و برای آن ها داستان ها و افسانه هایی می ساختند. اکنون این الگوها صورت های فلکی نامیده می شوند . بعضی از این صورت های فلکی ممکن است برای شما آشنا باشند، مانند صورت فلکی خرس بزرگ یا دب اکبر.

خرس بزرگ، دب اکبر

اتحادیه بین المللی نجوم، ۸۸ ناحیه از آسمان را برای نامگذاری این الگوها به عنوان صورت فلکی مشخص کرده است. بیشتر اسامی صورت های فلکی بر اساس افسانه ها و اساطیر یونانی و رومی هستند، گرچه تقریبا تمام فرهنگ ها در دنیا الگوها و داستان های مربوط به خود را دارند. از ستاره ها و صورت های فلکی می‌توان برای جهت یابی در آسمان نیز استفاده کرد .

روش ساخت آسمان نمای بادی در مدرسه یا خانه

آسمان نمای بادی در مدرسه

پس از مطالعه دستورالعمل زیر برای اطلاعات بیشتر می توانید به ویدیوی آموزش ساخت آسمان نما مراجعه نمایید.

 • صفحه پلاستیکی را از حالت رول خارج کرده و آن را تا جایی که به اندازه ی کامل خود برسد باز کنید. این کار نیاز به یک فضای بزرگ مانند یک سالن ورزشی یا یک فضای تمیز در خارج از خانه دارد. زمین باید صاف و مسطح باشد.
 • گوشه ها را بگیرید و پلاستیک را از عرض نصف کرده و روی هم قرار دهید .
 • با استفاده از نوار ابزار” اضلاع باز” را تا کرده و چسب بزنید. مطمئن شوید که هر دو صفحه ی پلاستیکی را روی هم گذاشته اید و هیچ فضای بازی که نور از آن وارد شود وجود ندارد.
 • ته کیسه ی زباله را با قیچی ببرید و کیسه را مانند یک لوله باز کنید.
 • با استفاده از قیچی در محلی دور از جایی که قرار است درب ورود و خروج آسمان نما باشد یک سوراخ به اندازه ی انتهای باز کیسه زباله در یک سمت از صفحه پلاستیکی ببرید. مطمئن شوید که فقط در یک لایه برش انجام دهید نه در هر دو لایه .
 • لوله ای که از کیسه زباله ساخته اید را در سوراخی که در آسمان نما ایجاد کردید تنظیم کرده و با نوار چسب آن را به پلاستیک آسمان نما بچسبانید .
 • به همین ترتیب انتهای دیگر کیسه زباله را به فن وصل کرده و با نوار چسب آنها را به هم متصل کنید تا هوای فن از طریق لوله به داخل آسمان نما نفوذ کند .
 • حالا فن را روشن کنید و منتظر شوید آسمان نما باد شود .
 • در محلی که از فن دور تر است یک شکاف T شکل به عنوان درب ورود و خروج به وسیله قیچی ایجاد کنید. در شرایط اضطراری معلم همیشه می تواند یک خروجی دیگر با قیچی ایجاد کند .
 • موکت را در داخل پهن کنید تا از لیز خوردن روی پلاستیک جلوگیری ‌کند .

حالا آسمان نمای بادی ما آماده است و دانش اموزان می توانند الگوهای ستاره ای خود را بکشند و با برگه های نقاشی خود که جای ستاره ها را در آن مشخص کرده اند وارد آسمان نما شوند. سرپرست هر گروه از دانش آموزان را به داخل آسمان نما هدایت می کند و به آنها کمک می کند که سوراخ هایی را مطابق الگوی ستاره ای خود بر سطح آسمان نما ایجاد کنند. وقتی تمام گروه الگوهای خود را ایجاد کردند حالا هر کس می تواند داستان صورت فلکی خود را به دیگران تعریف کرده و الگوی خود را به آنها نشان دهد.

ویدئوی ساخت آسمان نمای بادی

بیشتر بخوانید:

آسمان نما یا تئاتر فضایی

آسمان نما، شبیه ساز علم نجوم

 

منبع: ناسا

مترجم: لیلا رضایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.