سیستم ماهیچه های (عضلات) بدن انسان، علوم پنجم دبستان

حقایق جالب بدن انسان برای دانش آموزان

در علوم پنجم دبستان درس پنجم دانش آموزان با حرکت بدن آشنا می شوند. آن ها درباره ماهیچه ها و مفصل ها، مدل استخوان  و نقشهای اسکلت در بدن مطالبی می آموزند. با شباهنگ همراه باشید تا درمورد عضلات و نقش آن ها در بدن بیشتر آشنا شویم. البته در قسمت های بعدی درمورد استخوان ها نیز صحبت خواهیم کرد.

 

چند ماهیچه داریم؟ انواع مختلف ماهیچه ها چیست؟ قوی ترین ماهیچه های بدن ما چیست؟ این حقایق جالب را درباره عضلات ما بخوانید و لذت ببرید.

عضلات چیست و چه می کنند؟

کار عضله ها

عضله یا ماهیچه یک بافت نرم در بدن انسان و حیوان است. هدف اصلی آن تولید نیرو و حرکت است. ماهیچه های بدن ما وظیفه دارند ضربان قلب ما و تمام حرکات بدنی ما را حفظ کنند.

عضلات همچنین مفاصل را می کِشند و به ما امکان حرکت می دهند. آنها به بدن کمک می کنند کارهایی مانند جویدن غذا و سپس انتقال آن از طریق دستگاه گوارش را انجام دهد.

ماهیچه ها وظیفه حفظ وضعیت بدن ، حرکت بدنی (نشستن ، راه رفتن ، غذا خوردن و غیره) و حرکت اندام های داخلی (مانند پمپاژ قلب برای گردش خون و انتقال غذا از طریق دستگاه گوارش) را بر عهده دارند.

کلمه ماهیچه از اصطلاح لاتین musulus گرفته شده است و به معنی “موش کوچک” است. این اصطلاح لاتین می تواند به دلیل شکل برخی از ماهیچه ها باشد یا به دلیل اینکه عضلات منقبض شده در زیر پوست می توانند مانند ماوس در حال حرکت در زیر  پوست باشند.

حتی وقتی کاملاً بنشینیم ، عضلات در سراسر بدن دائما در حال حرکت هستند. عضلات به ضربان قلب کمک می کنند ، قفسه سینه را در هنگام تنفس بالا و پایین می کنند ، و رگ های خونی، فشار و جریان خون را تنظیم می کنند. وقتی لبخند می زنیم و صحبت می کنیم ، عضلات به ما کمک می کنند تا ارتباط برقرار کنیم و وقتی ورزش می کنیم ، به ما کمک می کنند از نظر جسمی سالم و سالمتر بمانیم.

شما برخی از ماهیچه های خود را کنترل می کنید ، در حالی که برخی دیگر – مانند قلب شما – کارهای خود را انجام می دهند بدون اینکه اصلاً به آنها فکر کنید.

انواع عضله:

عضله های صاف. اسکلتی. قلب

 

شما سه نوع عضله مختلف در بدن دارید: عضله صاف ، قلبی و عضله اسکلتی.

بدن انسان بیش از ۶۰۰ عضله یا ماهیچه دارد. آنها همه کارها را از پمپاژ خون در بدن تا کمک به ما در بلند کردن چیزهای سنگین انجام می دهند. ماهیچه ها همه از یک ماده ساخته شده اند، نوعی از بافت الاستیک (نوعی از مواد مشابه در یک باند لاستیکی). هزاران یا حتی دهها هزار فیبر کوچک هر عضله را تشکیل می دهند.
شکل انواع عضله
انواع عضله صاف، اسکلتی، قلبی

 

عضله اسکلتی

حدود ۶۵۰ ماهیچه اسکلتی در بدن انسان وجود دارد.عضله های اسکلتی آنهایی هستند که نشان می دهند شما چقدر قوی هستید و به شما اجازه می دهد توپ فوتبال را درون دروازه پرتاب کنید،. اینها ماهیچه های اسکلتی شما هستند.

عضلات اسکلتی عضلات داوطلبانه هستند ، به این معنی که شما می توانید کارهایی را که انجام می دهند کنترل کنید. پای شما خم نخواهد شد که توپ فوتبال را لگد کند مگر اینکه خودتان بخواهید آن را لگد بزنید. .عضلات اسکلتی تقریباً هر عملی را که شخص به طور عمدی انجام دهد کنترل می کنند.

تاندون

ماهیچه های اسکلتی به کمک تاندون ها به استخوان ها نگاه داشته می شوند. تاندون ها تارهای ساخته شده از بافت سخت هستند و به عنوان قطعات اتصال دهنده ویژه بین استخوان و ماهیچه عمل می کنند. تاندون ها به قدری بهم چسبیده اند که وقتی یکی از عضلات خود را منقبض می کنید ، تاندون و استخوان به همراه آن حرکت می کند. تاندون ها عضله را به دو استخوان در طرف مفصل متصل می کنند ، زیرا یک عضله دیگر منقبض می شود که استخوان ها را به حرکت در می آورد. به صورت ساده تر، تاندون ها، عضله انقباضی نرم ما را به استخوان های سخت ما وصل می کنند.

عضلات اسکلتی با استخوان های شما با هم کار می کنند تا قدرت بدن شما به دست آید. در بیشتر موارد ، یک عضله اسکلتی به یک انتهای استخوان وصل می شود. تمام راه را در یک مفصل امتداد می دهد (مکانی که دو استخوان در آن قرار می گیرند مفصل نامیده می شود) و دوباره به استخوان دیگری متصل می شوند.

ماهیچه های اسکلتی در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارد که به آنها امکان انجام انواع کارها را می دهد. برخی از بزرگترین و قدرتمندترین ماهیچه ها ماهیچه های ران شما هستند. آنها به بدن شما قدرت لازم برای بلند کردن و فشار کارها را می دهند. عضلات موجود در گردن و قسمت بالای کمر شما به این اندازه بزرگ نیستند ، اما آنها قادر به انجام برخی موارد بسیار شگفت انگیز هستند: سعی کنید سر خود را ، عقب و جلو بچرخانید و بالا و پایین کنید تا قدرت عضلات در بدن خود را احساس کنید. این عضلات همچنین سر شما را بالا نگه می دارند.

عضله صاف

عضله صاف، عضله غیر ارادی است، که توسط ذهن آگاه ما کنترل نمی شود. عضله غیرارادی در دیواره های بسیاری از ارگان ها و ساختارها مانند مری ، معده ، روده ها ، مثانه و رگ های خونی یافت می شود. عضلات صاف برای جابجایی موادی مانند مواد غذایی از طریق اندام منقبض می شوند.

عضلات صاف – که گاه به آن عضلات غیر ارادی نیز گفته می شود – معمولاً در ورق یا لایه هایی قرار دارند که یک لایه عضله در پشت دیگری قرار دارد. شما نمی توانید این نوع عضلات را کنترل کنید. مغز و بدن شما به این ماهیچه ها دستور انجام کارها را می دهند، بدون اینکه شما دخالتی داشته باشید یا حتی در مورد آن فکر کنید چه باید بکنید. شما نمی توانید از عضلات صاف خود مثلا برای پرش به هوا استفاده کنید.

اما عضلات صاف در تمام بدن شما در حال کار هستند. مثلا هنگامی که معده و دستگاه گوارش شما منقبض می شوند (سفت می شوند) و استراحت می کنند به مواد غذایی اجازه می دهند تا سفر خود را از طریق بدن انجام دهند.

عضلات صاف در مثانه شما نیز یافت می شود. هنگامی که آنها در حالت استراحت هستند، به شما اجازه می دهند تا ادرار (ادرار) نگه دارید تا زمانی که بتوانید به دستشویی بروید. سپس منقبض می شوند تا بتوانید ادرارکنید. مثانه دو دریچه دارد. دریچه داخلی و خارجی. کنترل دریچه داخلی با شما نیست و ادرار از دریچه داخلی وارد دریچه خارجی می شود. شما می توانید کنترل دریچه خارجی خود را تا حدودی در اختیار داشته باشید.

در داخل و قسمت پشت چشم خود عضلات صافی نیز پیدا خواهید کرد. این عضلات چشم را متمرکز نگه می دارند.

عضله قلب

عضله قلب نیز یک عضله غیر ارادی است. این عضله فقط در قلب یافت می شود و وظیفه پمپاژ قلب را بر عهده دارد. ماهیچه ای که قلب را تشکیل می دهد ، عضله قلب یا میوکارد نامیده می شود. ماهیچه های ضخیم قلب برای بیرون ریختن خون و شل شدن خون مجبور می شوند تا خون پس از گردش در بدن بازگردد.

درست مثل عضله صاف ، عضله قلب به خودی خود بدون کمک شما کار می کند. گروه خاصی از سلولهای درون قلب به عنوان ضربان ساز قلب شناخته می شوند زیرا ضربان قلب را کنترل می کنند.

 

عضلات صورت

شاید تا به حال فکر نکرده باشید که صورت به عنوان یک قسمت عضلانی بدن باشد ، اما صورت شما ماهیچه های زیادی دارد. می توانید دفعه دیگر که به آینه نگاه می کنید ، آنها را بررسی کنید. ماهیچه های صورت همگی مانند سایر قسمت های بدن به طور مستقیم به استخوان متصل نمی شوند. درعوض ، بسیاری از آنها زیر پوست می چسبند. این مورد به شما امکان می دهد عضلات صورت خود را فقط کمی شل کنید و ده ها نوع مختلف از حالت های چهره ایجاد کنید. حتی کوچکترین حرکت می تواند لبخند را به اخم تبدیل کند. می توانید ابرو خود را بالا بکشید تا غافلگیر به نظر برسید یا بینی خود را تیز کنید.

نکاتی جالب در مورد عضله ها:

  • عضله تقریبا نیمی از کل وزن بدن انسان را تشکیل می دهد. بافت ماهیچه نیز حدود ۱۵٪ از بافت چربی متراکم تر است.
  • لبخند زدن ما با ۱۷ عضله انجام می شود و ۴۳ عضله نیز می توانند اخم کنند.
  • اگر قدرت عضله به عنوان توانایی استفاده از نیرو بر روی چیزی بیان شود ، عضله فک (ماستر) قوی ترین در بدن است.
  • زبان دارای ۸ ماهیچه است ، از نظر فنی قوی ترین ماهیچه در بدن نیست.
  • عضله قلب بیشترین کار را نسبت به هر عضله در طول زندگی انجام می دهد.
  • فلج مغزی نوعی اختلال است که بر تعادل و عملکرد حرکتی تأثیر می گذارد.

 

در قسمت های بعدی با استخوان های بدن و کارکرد استخوان ها آشنا می شویم.

همچنین بخوانید:

آشنایی با ساختمان چشم، علوم پنجم دبستان

آشنایی با بدن ما، علوم چهارم دبستان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.