صورت فلکی فروردین ماه، قوچ (بره یا حمل)

موقعیت و حقایق صورت فلکی قوچ

صورت فلکی قوچ یا بره ۳۹ امین صورت فلکی بزرگ آسمان در بین ۸۸  صورت فلکی است که ۴۴۱ درجه مربع از آسمان را اشغال می کند. قوچ، در ربع اول نیمکره شمالی قرار گرفته و در عرض های جغرافیایی بین ۹۰+ و ۶۰- قابل مشاهده است. صورت فلکی های همسایه نهنگ، پرسیوس، حوت(دوماهی)، ثور(گاو) و مثلث(سه سو) هستند.

قوچ همراه با ثور، دوپیکر، خرچنگ، شیر، سنبله، ترازو، عقرب، کمانگیر، بزغاله، آبریز و دو ماهی به خانواده صورت فلکی ماه های سال متعلق است.

این صورت فلکی با نماد ♈  که نمایانگر شاخ قوچ است، نشان داده می شود و مانند دیگر صورت فلکی های منطقه البروج (مسیر ظاهری خورشید و سیارات که در طول سال طی می کنند)، قوچ نیز در ابتدا توسط ستاره شناس یونانی، بطلمیوس در قرن دوم میلادی فهرست بندی شد.

 

چطور صورت فلکی قوچ را در آسمان پیدا کنیم؟

صورت فلکی قوچ، یکی از قدیمی ترین الگوهای شناخته شده است که درست در کنار صورت فلکی ثور قرار گرفته است. این صورت فلکی بیشتر در ماه آبان قابل مشاهده است. برای یافتن قوچ، به دنبال سه ستاره درخشان در فاصله ی نسبتا نزدیک به خوشه پروین (پلیادس) باشید که در یک خط انحنا دار قرار گرفته اند.

افسانه صورت فلکی بره

 

 

صورت فلکی قوچ در طول تاریخ طیف گسترده ای از تفاسیر مختلف را داشته است. این الگوی آسمان با یک کارگر مزرعه در بابل باستان، یک گراز دریایی در جنوب اقیانوس آرام، دو مامور دولتی در چین باستان و آمون‌را (خدای خورشید) در مصر باستان ارتباط دارد.

در افسانه های یونانی، صورت فلکی قوچ با بره ای طلایی که جان فریکسوس را نجات داد شناخته می شود. فریکسوس پسر آتاماس، پادشاه بویوتیا بود. او یک خواهر دوقلو به نام هله و یک نامادری به نام اینو داشت که می خواست از شر آن دو خلاص شود. اینو با نابودی محصولات گندم توانست سرزمین پادشاهی را تا سرحد قحطی کشاند. وقتی مردی را برای مشورت با اوراکل، مشاور معبد دلفی فرستادند، اینو از او خواست به دروغ بگوید که اوراکل گفته است اگر نمی خواهند مردم از گرسنگی بمیرند باید فرزندان شاه قربانی شوند.

در آخر به ناچار فریکسوس و هله را برای مراسم آماده کردند. آن دو در حال مرگ بودند که بره ای بالدار با پشم های طلایی برای نجاتشان آمد. بره توسط مادر واقعی آنها نفله (الهه آسمان) فرستاده شده بود. بره هر دو آنها را گرفت و به سمت شرق، سرزمین کولخیس پرواز کرد. فقط فریکسوس از این سفر جان سالم به در برد و هله در تنگه داردانل غرق شد. بعد ها این تنگه را به یاد او هلسپنت یا دریای هله نامیدند.

 

بارش های شهابی حمل

تماشاگران آسمان، حمل را از بارش های شهابی که در زمان های مختلفی از سال از این صورت فلکی دیده می شود می شناسند. این بارش ها شامل:

بارش حملی دلتا: بین ۱۷ آذر و ۱۲ دی

بارش حملی پاییز: بین ۱۶ شهریور و ۵ آبان

بارش حملی اپسیلون: بین ۲۰ مهر و ۱ آبان

بارش حملی روز‌هنگام: بین ۱ خرداد و ۱۱ تیر

تمام این بارش های شهابی با مواد به جا مانده از دنباله دارهایی که راه خود را در اطراف خورشید طی می کنند مرتبط هستند. مدار زمین مسیر دنباله دار را متقاطع می کند و در نتیجه این طور به نظر می رسد که آنها از این صوت فلکی پایین می آیند.

 

ستارگان اصلی صورت فلکی قوچ

 

ستارگان اصلی صورت فلکی قوچ

 

سه ستاره درخشان صورت فلکی بره به طور رسمی ستارگان آلفا، بتا و گاما بره نامیده می شوند ونام دیگر آنها به ترتیب حمل، شرطان و مثرتم است. حمل یک غول نارنجی است که در فاصله ی ۶۶ سال نوری از زمین قرار دارد. این ستاره ۹۱ بار درخشان تر از خورشید است و در حدود ۳٫۵ میلیارد سال سن دارد. شرطان تقریبا یک ستاره ی جوان است، کمی سنگین تر از خورشید و در حدود یک سوم درخشان تر از آن است. این ستاره در حدود ۶۰ سال نوری با ما فاصله دارد. شرطان همچنین یک ستاره ی همراه دارد که کم نور تر از آن است و در مداری دورتر که  فاصله ی آن هنوز تعیین نشده است، می چرخد.

مثرتم نیز یک ستاره دوتایی است و در حدود ۱۶۵ سال نوری از خورشید فاصله دارد.

ستارگان کم نورتری نیز در این صورت فلکی وجود دارند. به طور مثال، ستاره ۵۳ بره یک ستاره فراری است که در سال های اولیه خود به طور خشنی از سحابی شکارچی ( در قلب صورت فلکی شکارچی) پس زده شده است. ستاره شناسان بر این باورند که یک انفجار ابرنواختری نزدیک، این ستاره را به این سمت از فضا فرستاده است. بره همچنین دارای چندین ستاره است که توسط سیارات فراخورشیدی به دور مداری می گردند.

اجرام عمیق آسمانی 

این صورت فلکی شامل چندین جرم عمیق آسمانی است که می توانند با استفاده از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ های کوچک دیده شوند.

 

کهکشان NGC 772

 

شاید جذاب ترین این اجرام کهکشان مارپیچی NGC772 و کهکشان همراه آن، NGC 770 باشد که در جنوب مثرتم قرار گرفته اند.

ستاره شناسان NGC 772 را یک کهکشان “خاص” می دانند زیرا به نظر می رسد این کهکشان که ۱۳۰ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد، دارای ساختارهایی باشد که در کهکشان های مارپیچی عادی دیده نمی شوند. به احتمال زیاد شکل جالب این کهکشان ( که با یک بازوی آبی درخشان  و برجسته نشان داده می شود ) به دلیل تعامل با کهکشان همراه آن است.

چند کهکشان بسیار دور و کم نور نیز در این صورت فلکی پراکنده شده اند که شامل NGC 821 و کهکشان Segue 2 که در واقع کهکشان همراه راه شیری است، می شود.

 

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره صورت فلکی جبار یا شکارچی

صورت فلکی ذات الکرسی، افسانه ملکه اتوپیا

همه چیز درباره ستاره شباهنگ

 

منبع مقاله: www.thoughtco.com و  www.constellation-guide.com

مترجم: لیلا رضایی

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.