فضا سازی و تجهیز اتاق علوم

لزوم رعایت استاندارد و ایمنی در آزمایشگاه ها، اتاق علوم، فیزیک و شیمی در مدارس

در بیشتر مدارس معمولا آزمایش ها در آزمایشگاه انجام می شود، البته اگر مدرسه مجهز به مکانی به عنوان آزمایشگاه باشد. تجهیز آزمایشگاه ها، اتاق علوم، فعالیت های فیزیک و شیمی باید به گونه ای باشد که ضمن ایجاد فرصت هایی برای دانش آموزان برای مشاهده، طرح سوال و کشف حقایق، ایمنی و استاندارد لازم نیز فراهم شود، به طوری که آزمایشگاه ها و اتاق علوم به منزله کارگاهی برای پرورش استعدادهای دانش آموزان باشد.
ساختار فیزیکی آزمایشگاه باید به نحوی طرح ریزی گردد که برای کارهای گروهی یا انفرادی دانش آموزان مناسب بوده و تمامی ابزارها و مواد شیمیایی پس از انجام آزمایش به راحتی در جای اولیه خود قرار گیرند و علاوه بر آن، دانش آموزان بتوانند با انواع و اقسام آموزش ها در زمینه علوم مختلف آشنا شوند.
در آزمایشگاه فرآیند یاددهی و یادگیری اتفاق می ‌افتد، بنابراین لزوم چینش ابزار و وسایل طبق اصول استاندارد و ایمنی بر کسی پوشیده نیست.
به عنوان مثال تبدیل انباری های تاریک و به اصطلاح خفه به آزمایشگاه کار خطرناکی است که متاسفانه به دلیل کمبود فضا در بعضی مدارس انجام می شود.

بیشتر بخوانید:

آزمایش های مهیج

کارگاه ساخت اسلایم

کارگاه پزشک کوچک در مجتمع سانا

فضاسازی و تجهیز کلاس نجوم، فیزیک، آزمایشگاه زیست و آزمایشگاه شیمی

اتاق نجوم1اتاق نجوم2

علاوه بر آزمایشگاه شیمی و زیست شناسی که از دروس اصلی دانش آموزان است و از قدیم الایام آزمایش ها و فعالیت هایی در مدارس برای یادگیری بهتر دانش آموزان در این زمینه انجام می شده، امروزه پیشرفت ها به سمت نجوم، ستاره شناسی، فیزیک و رباتیک گرایش بیشتری یافته و علاقه دانش آموزان نیز در این زمینه افزایش یافته است. بنابراین می توان مکان و فضاهایی را به منظور آشنایی دانش آموزان با این مباحث ایجاد کرد یا آزمایشگاه های موجود را به گونه ای تجهیز کرد که پاسخگوی علاقه مندی و کنجکاوی دانش آموزان باشد.

تجهیز کلاس ها بسته به نوع آن ها متفاوت می باشد. برای مثال در کلاس نجوم علاوه بر نقاشی بر روی دیوار و استفاده از اجرام آسمانی برجسته، می توان چتر آسمان نمای ثابت را به کلاس افزود که در شبیه سازی فضا بی نظیر می باشد.

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد.

اینستاگرام :   Shabahang.planetarium

تلگرام :          shabahang_planetarium@

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.