مشخصات کامل یک آسمان نمای سیار

چادر، پروژکتور و دمنده

شکل گیری آسمان نماها

آسمان نماها ابزارهای شبیه سازی هستند که برای آموزش علوم مختلف و همچنین نمایش فیلم از درون ستاره ها و سیاره ها کاربرد دارد. عمده استفاده آسمان نما در ابتدا برای علم ستاره شناسی بود؛ اما امروزه کاربردهای متنوعی برای آن درنظر گرفته شده است. از علوم پایه تا نمایش علوم دیگر.
اولین دستگاه توسط دکتر والتر بائرزفلد طراحی و توسط شرکت کارل زایس برای موزه deutsches در مونیخ ساخته شد. از ۱۹۲۰ به بعد آسمان نماهای بزرگ در سراسر جهان ظهور پیدا کردند و تقریبا همه آن ها از پروژکتورهایی که درآلمان ساخته شده بودند، استفاده می کردند. اکثر برنامه های آسمان نماها نیز کوتاه بودند. آسمان نماهای ساخته شده در ابتدا به صورت مکان هایی ثابت ساخته می شدند اما رفته رفته و با پیشرفت تکنولوژی آسمان نماهای متحرک و سیار پدید آمدند. این آسمان نماها امکان جابجایی از یک مکان به مکان دیگر را دارند و می توان از آن ها در جاهای مختلف استفاده نمود.
به عنوان مثال مدارس می توانند به جای صرف وقت برای دریافت مجوزهای برگزاری اردوهای برون مدرسه ای یا هزینه های زیاد برای ایاب و ذهاب دانش آموزان، به راحتی با برگزاری این چادرهای سیار و اجرای یک اردوی درون مدرسه ای جذاب، محتواهای علمی کتب درسی را به صورت ماندگار به دانش آموزان خود آموزش دهند.
معمولا موسسات اموزشی که برگزارکننده این اردوهای علمی هستند از کارشناسان خبره و تحصیل کرده در رشته های مختلف برای آموزش این مطالب به دانش اموزان استفاده می کنند.

اجزای یک آسمان نمای سیار

آسمان نماهای سیار یا پورتال عمدتا از دو بخش اصلی تشکیل شده اند: دستگاه آسمان نما و چادر بادی شکلی که در حکم آسمان بالای سر است. اما این دو بخش تنها بخش های تشکیل دهنده آسمان نماها نیستند. افلاک نماهای سیار شامل چادر، دستگاه پروژکتور، دمنده، لپ تاپ، میکروفون، بلندگو و سیستم پخش صدا، لامپ برای روشنایی درون چادر، سیم ها، سه راهی و کابل های اتصال برق و در آخر یک لیزر که به مدرس در توضیح مباحث کمک می کند.

 

چادرهای آسمان نمای سیار در ابعاد و مشخصات مختلف


چادرهای بادی به شکل یک نیم دایره هستند که می توانند فضا را به شکل گنبد آسمان به بیننده القا کنند. این چادرها که با دمنده باد می شوند ویژگی ها و انواع مختلفی دارند. این چادرها بر اساس قطر، تعداد رینگ، کارکرد دسته بندی می شوند.

گنبد بادی قلب سیاره قابل حمل است. سطح داخلی گنبد یک صفحه کروی غول پیکر است. این اجازه می دهد تا به تماشای نمایش های کامل با ۳۶۰ اثر همه جانبه بپردازید.

چادر از ۲ لایه تشکیل شده است. عملکرد اصلی لایه داخلی، نمایش فیلم کامل است. ما از لایه داخلی سفید با ضریب بازتاب کم استفاده می کنیم. این لایه اجازه می دهد تا رنگ های واقعی را روی سقف داشته باشید. لایه بیرونی لایه داخلی را در برابر آب، نور و آسیب محافظت می کند.

گنبد بادی دارای یک ورودی تونلی است که در انتهای آن و در داخل به یک زیپ منتهی می شود. از پشت در زیپی و در داخل چادر دارای ۲ دریچه برای گردش هوا است.

به طور کلی قسمت های مختلف یک چادر را می توان در موارد زیر بیان کرد:

قطر چادر:

قطر چادر ظرفیت تعداد نفرات داخل چادر را تعیین می کند. چادرها با قطرهای ۴، ۵، ۶ متر هستند. به عنوان مثال چادری با قطر ۵ متر، ظرفیت ۷۰ کودک یا ۴۵ بزرگسال را دارد.

ارتفاع گنبد چادر:

بالاترین نقطه گنبد تا زمین است که با توجه به ابعاد و ظرفیت گنبد متفاوت می باشد.

تعداد رینگ چادر:

تعداد رینگ ها مرتبط با استواری چادر است. چادرها معمولا یک رینگ، دورینگ و سه رینگ هستند. به عنوان مثال چادر دارای دو رینگ استحکام بیشتری دارد اما باید در نظر داشته باشید که در این چادرها اگر مخاطبان به چادر خیلی محکم تکیه دهن، ممکن است باعث کج شدن چادر شود. چادرهای تک رینگ با این که استحکام کمتری دارن اما احتمال کج شدن چادر نیز خیلی کمتر است.

دریچه تخلیه هوای درون چادر:

درون چادرهای آسمان نما دو دریچه تخلیه هوا قرار دارد. روی این دریچه های توری هایی نصب شده و کار این دریچه ها تهویه هوای درون چادر است.

درب تونلی چادر:

درب تونلی باعث می شود هنگامی که زیپ داخلی چادر باز می شود، باد داخل گنبد دیرتر تخلیه شود و هنگام باد کردن مجدد، زمان کمتری را نیاز داشته باشد.

 

پروژکتورها و انواع آن

دستگاه آسمان نما
پروژکتورها، از دیگر تجهیزات آسمان نماها چه ثابت و چه سیار هستند. پروژکتورها به دو نوع نوری مکانیکی و دیجیتال تقسیم می شوند.

دمنده ها و انواع آن

 

چادرهای برای برپایی و استواری از یک دمنده استفاده می کنند. گنبدهای بادی توسط دمنده به آرامی باد می شوند. در واقع باید گفت گنبد چادر با نیروی باد استوار می گردد. با اتمام برنامه، دمنده خاموش و گنبد از باد تخلیه می شود. دمنده ها بر حسب وزن، سرعت، اندازه، اسب بخار، قدرت موتور (وات)، حجم هوای خروجی، منبع انرژی، صدا و کشور تولید کننده متفاوت هستند.

مطلب کامل درباره دمنده های مورد استفاده در آسمان نماها را اینجا بخوانید.

 

اگر به دنبال خرید یا کسب اطلاعات بیشتر درباره آسمان نما هستید می توانید با اندیشمندان جوان شباهنگ یا کارشناس فنی شباهنگ، آقای امیدوند تماس حاصل فرمایید:
۰۹۳۶۲۸۳۵۰۹۵: امیرفرهنگ امیدوند

 

بیشتر بخوانید:

خرید آسمان نما

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.