ویژگی ها و مزایای آسمان نمای دیجیتال متحرک

در تمامی دنیا از دستگاه های شبیه ساز برای شبیه سازی محیط های مختلف استفاده می شود، برای مصارف تفریحی، تبلیغاتی، آموزشی و … ، به عنوان مثال می توان از دستگاه شبیه ساز ۳۶۰ به علت قابلیت تمام گنبدی بودن و متحرک بودن در آموزش نجوم، زیست و دیگر علوم استفاده کرد. ویژگی ها و مزایای استفاده از ابزارهای شبیه سازی مانند آسمان نمای دیجیتال متحرک چیست؟ با شباهنگ همراه باشید.

توضیحاتی پیرامون نوآوری و فناوری آسمان نمای دیجیتال متحرک:

گنبد بادی                             

بزرگترین شرکت سازنده در دنیا، شرکت آمریکایی دیجیتالیس است. این شرکت با استفاده از سفارش نوع خاص پروژکتور به شرکت پاناسونیک و یک لنز واید به شرکت کانن و ترکیب این دو موفق به ساخت دستگاهی با وزن ۳۰ کیلوگرم و کیفیت فول اچ دی شده است.

یکی از مزایای استفاده از آسمان نمای دیجیتال متحرک، استقرار این دستگاه در مدرسه می باشد. برنامه به صورت یک اردوی درون مدرسه ای انجام می شود و نیازی به خارج کردن دانش آموزان از مدرسه و هزینه جابجایی و مسئولیت دانش آموز خارج از مدرسه را ندارد. دیگر مزیت آن آشنایی دانش آموزان با علم نجوم و آسمان پرستاره و در نتیجه علاقمندی به رشته های علوم پایه مانند فیزیک و ریاضیات که همیشه متقاضی کمی دارند، است. به علت اینکه در زندگی مدرن امروزی آلودگی نوری بسیار زیاد می باشد، عملا نسل جدید فرزندان فرصت دیدن آسمان پرستاره و جذب شدن به علم نجوم را ندارند. برای اینکه چنین موقعیتی برای نسل جدید به وجود آوریم باید آنها را برای یک شب به دل کویر ببریم که از آلودگی نوری دور باشد و این کار بسیار پر هزینه و پر دردسر و خطرناک می باشد اما با شبیه سازی همان آسمان پرستاره کویر در آسمان نما با استفاده از این دستگاه می توان نسل جدید را به شیوه ای بسیار کم هزینه، کم دردسر و کم خطر با نجوم آشنا کرد و در نتیجه به سمت علوم پایه که اساس رشد هرکشوری را تشکیل می دهد سوق داد.

در ایران نیز با توجه به روش های آموزشی بسیار قدیمی در کشور که تنها مبتنی بر تئوری، کتب آموزشی و کلاس درس هستند، دانش آموزان کشورمان معمولا به سمت علوم پایه مانند فیزیک گرایش چندانی ندارند. از این رو باید آن ها را با این علوم که آینده بشر را رقم می زنند و پیوند ناگسستنی با تکنولوژی دارند آشنا نمود. در این راستا استفاده از ابزارهای شبیه سازی مانند آسمان نما می تواند کارگشا باشد.

کلاس نجوم شباهنگ

همانطور که گفته شد خدمات شبیه ساز آموزشی آسمان نما در غالب اردو یک روزه درون مدرسه اجرا می شود نیازی به خروج دانش آموز از مدرسه نیست و سلامت دانش آموز به علت خروج از مدرسه به خطر نمی افتد و زمان درسی دانش آموز برای آموزش و یادگیری در مسیر رفت و آمد تلف نمی شود، دانش آموز نهایتا به مدت ۳۰ دقیقه در آسمان نمای برپا شده در مدرسه برنامه را دیده و سپس به کلاس درس باز می گردد و یک روز درسی دانش آموز برای یک اردوی بازدید از آسمان نما از دست نمی رود. دستگاه شبیه ساز در صبح روز مورد نظر ظرف مدت ۱۵ دقیقه در مدرسه برپا و آماده به کار می شود و دانش آموزان به راحتی درون مدرسه مورد آموزش قرار می گیرند، بدون اتلاف وقت و هزینه برای کرایه اتوبوس و جابجایی.

درست است که محیط شبیه سازی شده با محیط واقعی تفاوتهایی دارد اما از دیگر مزایای آن می توان به:

  • عدم خطرات طبیعی در مواجهه کودکان با طبیعت
  • توانایی بررسی و دیدن دقیق درون پدیده های طبیعی ( مانند دیدن چرخش سیارات از نزدیک یا حرکت گلبولهای خون در رگ و …)
  • عدم نیاز به صرف وقت انرژی و هزینه برای جابجایی کودکان به محیط طبیعی
  • دیدن تصاویری شبیه سازی شده با استفاده از عکس ها و دیتاهای بدست آمده از انواع تلسکوپهای نوری، رادیویی و X-Ray در طی سالها از دنیای خارج از جو زمین که دیدن چنین تصاویری حتی برای فضانوردانی که به فضا سفر کرده اند نیز غیرممکن است.

 

شرکت اندیشمندان جوان شباهنگ پیشرو در استفاده از آسمان نمای دیجیتال متحرک در مدارس مختلف مناطق ۱۹ گانه شهر تهران و شهرستانها بوده است. با توجه به اینکه تا قبل از اختراع مدل بومی و ایرانی دستگاه شبیه ساز آسمان نما، این دستگاه با قیمتی گزاف از خارج از کشور وارد می شده، موقعیت استفاده همگانی و جابجایی آن در مدارس وجود نداشته است و از تمامی این مزایا محروم بودیم. اما ایده آسمان نما متحرک دستگاه ساخت داخل با هزینه کم امکان استفاده در مقیاس زیاد را به وجود آورده است که در این دو سال بیش از ۵۰۰ مدرسه شهر تهران را پوشش دادیم.

تمرکز اصلی شرکت شباهنگ استفاده آموزشی از این نوع دستگاه ها است. هدف شرکت طراحی، ساخت و توسعه دستگاه های شبیه ساز دیجیتال بوده، همچنین به ارائه خدمات آموزشی با قابلیت جابجایی تجهیزات به کلیه مراکز آموزشی و تفریحی اعم از مدارس، پژوهش سراهای دانش آموزی، دانشگاه ها، پارک ها و … را دارا می باشد.

ما در شرکت اندیشمندان جوان شباهنگ درصددیم تا با روش های نوین آموزشی با استفاده از ابزارآلات روز دنیا همچون دستگاهای شبیه ساز برای کلیه داوطلبان کسب دانش و کلیه محیط های آموزشی، روشی نوین برای آموزش انواع علوم پایه گذاری کنیم. پروژه های ابتدایی مجموعه در راستای بهبود کیفیت و بروز رسانی دستگاه شبیه ساز بوده است که به یاری خدا در این زمینه به موفقیت رسیده و دستگاه را از لحاظ فنی و کیفی ارتقا بخشیده است. اکنون نیز تیم تحقیق و توسعه با برنامه ریزی مدون و طرح ریزی پروژه ای تحت عنوان پیشرفته ترین آسمان نمای مولتی پروژکتور در سطح آسیا درحال اقدام به این عمل است.

طریقه راه اندازی چادر آسمان نما و ورود دانش آموزان به چادر را می توانید در ویدئوی زیر تماشا نمائید.

 

 

بیشتر بخوانید:

تاثیر آسمان نما بر کیفیت آموزش و یادگیری پایدار دانش آموزان

دستگاه دمنده هوا چیست و چه کاربردی در آسمان نماها دارد؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.