چگونه اسلایم حرارتی بسازیم؟ آموزش ساخت اسلایم حرارتی

آموزش ساخت اسلایم حرارتی

اگر از بازی با اسلایم های ساده خسته شده اید، اسلایم حرارتی روشی جدید و جذاب برای بازی با اسلایم است. در این آزمایش جذاب و ساده میخواهیم علم تغییر رنگ مواد و اسلایم را با هم ترکیب کنیم. به این اسلایم، اسلایم ترموکرومیک یا حرارتی گفته میشود که به معنی تغییر رنگ اسلایم بر اثر تغییر دما است.

رنگدانه ترموکرومیک در طیف گسترده ای از رنگ ها در دسترس هستند بنابراین شما می توانید با استفاده از افزایش یا کاهش دما بسته به نوع رنگی که استفاده کرده اید رنگ اسلایم را تغییر دهید.

رنگدانه ترموکرومیک

 

جذابیت ویژه ی اسلایم حرارتی در این است که می تواند رنگ خود را بارها و بارها تغییر دهد و همیشه تماشای تغییر رنگ اسلایم به یک رنگ جدید و بازگشت به رنگ اولیه دیدنی خواهد بود.

مواد تشکیل دهنده

 • یک بطری ۱۰۰ میلی لیتری چسب مایع شفاف
 • ۱/۲ فنجان نشاسته مایع
 • نصف قاشق چای خوری رنگ حرارتی
 • آب گرم یا قطعات یخ

وسایل مورد نیاز

 • ۱ عدد کاسه
 • ۱ عدد ظرف درب دار برای نگهداری اسلایم
 • ۲ عدد چوب بستنی یا قاشق پلاستیکی
 • ۱ قاشق برای اندازه گیری

روش ساخت

 • ابتدا بطری چسب را در کاسه خالی کنید.
 • سپس بطری خالی چسب را با آب گرم پر کرده، خوب تکان دهید و داخل کاسه بریزید.
 • حالا رنگ حرارتی را به مواد اضافه کنید. مواد را هم بزنید تا مخلوط یکدستی ایجاد شود.

 

مرحله 2

 

 

 • نشاسته مایع را به کاسه اضافه کنید و دوباره مواد را خوب مخلوط کنید.

مرحله 4

 

 • اسلایم را از کاسه جدا کرده و با دست های تمیز ورز دهید. اگر در این مرحله اسلایم زیادی چسبناک است، نگران نباشید با ورز دادن درست خواهد شد. اسلایم را برای چند دقیقه ورز دهید تا چسبندگی آن از بین برود.

مرحله 5مرحله 6     

         

 • اسلایم شما آماده است. حالا می توانید رنگ آن را با روش های مختلفی تغییر دهید. بسته به نوع رنگ ترموکرومیکی که انتخاب می کنید، برای تغییر رنگ یا باید به اسلایم حرارت دهید (مانند حرارت بدن، سشوار و یا آب گرم) و یا آن را خنک کنید (با قطعات یخ).

رنگی که ما استفاده کردیم نیاز به گرما دارد. بنابراین از آب گرم استفاده کردیم.

اسلایم را درون یک کاسه که داخل آن آب گرم قرار دارد بگذارید. رنگ اسلایم به سرعت تغییر می کند و شما یک اسلایم دو رنگ خواهید داشت. اسلایم را از ظرف خارج کرده و با آن بازی کنید. پس از مدتی دوباره به رنگ اولیه ی خود برمی گردد . شما می توانید این فرایند را بارها تکرار کنید و از تغییر رنگ اسلایم لذت ببرید.

 

مرحله 7مرحله 8          

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت اسلایم جنگلی بدون بوراکس

آموزش ساخت اسلایم آبنباتی

اسلایم ترموکرومیک چطور عمل می کند؟

بخش مربوط به اسلایم مانند همه ی آزمایش های اسلایم دیگر عمل می کند. در دستورالعملی که از چسب و بوراکس یا نشاسته مایع استفاده می شود، پلی وینیل الکلی که در چسب وجود دارد با یون های بورات یا نشاسته ذرت واکنش داده و مولکول های بلند زنجیری را تشکیل می دهند که با اتصال آنها به یکدیگر پلیمرها ایجاد می شوند. در این شبکه آب فضاهای خالی را پر کرده و باعث مرطوب بودن اسلایم می شود.

در رنگ های ترموکرومیک مولکول های رنگدانه در مقابل افزایش و یا کاهش دما از خود واکنش نشان داده و ساختار خود را تغییر می دهند. در یک ساختار نور به یک روش جذب یا بازتاب می شود و درساختار دیگر به روشی دیگر و همچنین ممکن است به شکل بی رنگ دیده شود. معمولا این رنگدانه ها از یک حالت به حالت دیگر تغییر رنگ می دهند بنابراین شما دو رنگ مشاهده می کنید.

دراین آزمایش متوجه خواهید شد که رنگدانه های ترموکرومیک تمایل دارند از یک رنگ به رنگ دیگری تغییر کنند ( مثلا از بنفش به آبی یا از قرمز به سبز). با افزودن رنگ خوراکی، میتوان گستره ی تغییر رنگ را افزایش داد. این کار باعث میشود اسلایم یک رنگ پایه داشته و در هنگام تغییر دما فقط رنگدانه های ترموکرومیک تغییر رنگ دهند و در نتیجه اسلایم رنگ های متفاوتی خواهد داشت.

اسلایم های حرارتی

 

توصیه هایی برای نگهداری مناسب از اسلایم

برای اینکه اسلایم شما مدت زمان زیادتری سالم بماند و از بازی با آن لذت ببرید، چند روش وجود دارد:

اولین روش، استفاده از پلاستیک های زیپی است. خمیر ژله ای اسلایم را درون پلاستیک زیپی قرار دهید، سعی کنید پلاستیکی انتخاب کنید که نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، بلکه به اندازه اسلایم شما باشد. هوا را از پلاستیک خارج کرده و سریعا زیپ پلاستیک را ببندید. چرا که هوا باعث فاسد شدن سریع اسلایم می شود. سپس برای افزایش عمر بیشتر اسلایم آن را درون یخچال قرار دهید تا روند نفوذ و رشد باکتری ها را کند کنید.

دومین روش، استفاده از ظرفی است که هوا به آن نفوذ نکند. ظرفی مثل ظرف غذا یا شیشه های مربا انتخاب کرده و اسلایم خودتان را در آن قرار دهید. شما همچنین می توانید اسلایم را ابتدا در پلاستیک گذاشته و سپس در ظرف قرار دهید.

منبع: INSTRUCTABLE.S.COM

مترجم: لیلا رضایی

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.