کاربردهای مختلف آسمان نما

آسمان نماها از نجوم تا علوم دیگر

به طور سنتی، آسمان نماها اصولا برای ارتقاء آموزش مباحث نجومی برای دانش آموزان و ساکنین یک منطقه ساخته می شد، اما آسمان نماهای جدید، که تئاترهای چند رسانه ای هستند، در حال حاضر بینش های بسیاری را در زمینه های مختلف از هنر و تاریخ تا زمین شناسی و زیست شناسی ارائه می دهند. با معرفی ویدیو های fulldome (تمام گنبدی) دیجیتالی و توانایی هماهنگ سازی آنها با پروژکتورهای نوری ـ مکانیکی و همچنین کنترل آسان آن ها، قابلیت های سرگرمی این گونه تئاترها به شدت افزایش یافته و فعالیت های آموزشی بسیاری را شامل شده است. به همین دلیل، امروزه آسمان نماها نه تنها در مدارس و موزه ها بلکه در فروشگاه ها، مراکز خرید،  پارک های موضوعی، فرودگاه ها، هتل ها و به طور کلی مکان هایی با قابلیت های مختلف یافت می شود.

آسمان نما برای آموزش در مدارس

علم و نجوم

از بین تمام موضوعاتی که در مدرسه تدریس می شوند، اگر از فناوری سه بعدی و شبیه سازی استفاده نشود، نجوم ممکن است سخت ترین درس برای درک و آموزش باشد. از این رو آسمان نما با ارائه تصاویر چشمگیر، موثرترین ابزار برای توضیح و آموزش دنیای پویای آسمان است  که درک درست آن تنها با یک کتاب درسی امکان پذیر نخواهد بود.

آکادمی نظامی مرکز علوم فضایی قاهره

آکادمی نظامی مرکز علوم فضایی و نجومEGY، قاهره، مصر

نیروی هوایی

در مدارس دریانوردی تجاری و در آکادمی های نیروی هوایی، آسمان نماها مهارت های ضروری ناوبری و جهت یابی با اجرام آسمانی را بسیار سریع تر و جامع تر از هر روش دیگری آموزش می دهند.

رصدخانه "Mantenboshi" در ژاپن

رصدخانه “Mantenboshi” در ژاپن

علوم طبیعی

آسمان نماها ی نصب شده در پارک ها و اردوگاه های علوم طبیعی مانند پارک علم و فناوری، شهروندان و به خصوص جوانان را با دانش عمیق تری در مورد جهان و محیط زیست آشنا می کنند.

موزه کودکان Tin Marin ، سان سالوادور، السالوادور

موزه کودکان Tin Marin ، سان سالوادور، السالوادور

آسمان نمای چند منظوره ( هم آموزشی و هم عمومی)

این مکان ها برای دانش آموزان پیش دبستانی، ابتدایی و دبیرستان هستند که در حین یادگیری بازی هم انجام میدهند. لذت‌بخش نمودن علم ، ذهن های جوان را مشتاق پرسش میکند و در نتیجه میل طبیعی کودک برای یادگیری را تقویت مینماید. آسمان نماها معمولا به عنوان بخش اصلی این گونه ساختمان ها عمل میکنند. در بعضی موارد، تلسکوپ نیز بخش جدایی ناپذیر نمایشگاه های نجومی است.

موزه تکنولوژی و علوم چین ، پکن، چین

موزه تکنولوژی و علوم چین ، پکن، چین

مراکز علمی و موزه ها

این نوع تاسیسات نیز اغلب شامل یک آسمان نما هستند. در بسیاری از موارد، استفاده از آسمان نما بین برنامه های مدرسه که در طول روزهای هفته و معمولا صبح ها برگزار می‌شود و نمایش هایی که برای عموم مردم و معمولا در آخر هفته و بعد از ظهر ها نمایش داده می‌شود تقسیم می‌شود.

تالار اجتماعات Makishi ، ژاپن

تالار اجتماعات Makishi ، ژاپن

کتابخانه ها، مراکز اجتماعی و مراکز فرهنگی

آسمان نماها گاهی در اینگونه موسسات گنجانده می‌شوند تا بتوانند استفاده از موسسات و مراکز عمومی را به حداکثر برسانند. در این مراکز برای بهبود رفاه اجتماعی، آسمان نماها می‌توانند علاوه بر برنامه های معمول خود در حوزه ی علوم فضایی، برنامه های فرهنگی نیز ارائه دهند.

رصدخانه ای در کره جنوبی

رصدخانه ای در کره جنوبی

رصدخانه ها

بسیاری از رصدخانه هایی که عموم مردم اجازه ی ورود به آنها را دارند، اغلب شامل آسمان نما نیز می‌باشند. با چنین امکاناتی، میتوان یک شی‌ء آسمانی را در آسمان نما مورد بررسی قرار داد و سپس واقعا آن را در آسمان شب مشاهده کرد. تکنولوژی جدید ccd (دستگاه بار جفت شده –نوعی سنسور جهت ثبت پرتوهای نور) حتی این امکان را فراهم می‌سازد تا اجرامی که در حال حاضر در آسمان هستند را بر روی گنبد آسمان نما نمایش دهیم. طرفداران نجوم به این گونه رصدخانه ها علاقه بسیاری دارند.

آسمان نماهایی با هدف سوددهی

پارک های موضوعی

با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت حوزه ی فضایی در بین مردم سراسر جهان، برای سفر به ستاره ها چه راهی می‌تواند بهتر از آسمان نما باشد؟ به ویژه هنگامی که با ویدیوهای فول دام چشمگیر و حتی صندلی های مخصوص و متحرک ترکیب می‌شود، مشاهده ی آسمان و شگفتی هایش می‌تواند به تجربه ای منحصربفرد تبدیل شود.

آسمان نما در پارک های موضوعی

فروشگاه ها و مراکز خرید

مشارکت در آموزش عمومی و خدمات اجتماعی وجهه ی شرکت های بزرگ را به شدت بهبود میبخشد. یک تئاتر آسمان نما مشتریان را به مراکز خرید جذب می‌کند و در نتیجه فروش محصولات را نیز بهبود می‌بخشد. همچنین آسمان نما می‌تواند امکانات تبلیغی بسیاری را در گنبد خود ارائه دهد.

آسمان نما در فرودگاه توکیو

آسمان نما در فرودگاه توکیو، ژاپن

فرودگاه ها و ایستگاه های قطار

وجود آسمان نما در فرودگاه یا ایستگاه قطار یک روش فوق العاده برای استراحت مسافران در زمان انتظار برای عزیمت با قطار یا هواپیما است . به ویژه در فرودگاه ها، با هزاران مسافر در طول روز، مخاطبان بسیاری برای آسمان نما وجود خواهد داشت. با این کار مسافران تنش و استرس کمتری خواهند داشت و در نتیجه شادتر و احتمالا در طول سفر راحت تر هستند.

هتل ها و استراحتگاه ها

هتل هایی که در آنها آسمان نما وجود دارد، خود را در رقابت ها با سایر هتل ها متمایز ساخته و جذابیت زیادی برای تعداد روزافزون طرفداران نجوم دارند. چنین مکان هایی لازم نیست که فقط برای مهمانان هتل باشد، بلکه میتواند نمایش هایی را نیز برای جامعه محلی ارائه دهد همچنین میتواند یک مکان منحصر بفرد برای مراسم عروسی و یا رویداد های سازمانی باشد.

بیشتر بخوانید:

همه آنچه که باید درباره آسمان نما بدانید

آسمان نما و آنچه که باید بدانید. قسمت دوم

 

آسمان نما برای شرکت های خصوصی

امروزه بسیاری از شرکت ها خدماتی همچون عضویت در خانه ی بهداشت و یا امکانات ورزشی برای سلامت فیزیکی کارکنان و خانواده های آنها ارائه میدهند. اما برای حفظ سلامت روحی و روانی کارکنان چه میکنند؟ هر شرکتی میتواند یک مکان استرس زا و پر تنش باشد. نگاهی به آسمان پر ستاره، باعث فراموش کردن مشکلات جزئی روزانه شده و به فرد آرامش میبخشد. یک آسمان نما با صندلی های راحت و موسیقی ملایم، راهی برای پاکسازی ذهن و افزایش انرژی به کارکنان ارائه میکند.

آسمان نما برای نمایشگاه ها و رویدادها

امکانات فراوانی برای تجسم و شبیه سازی در گنبد آسمان نما وجود دارد. فضاهای بکر در آسمان، انیمیشن های فول دام، لیزرها، تجهیزات صوتی چند کاناله، صندلی های متحرک، شبیه ساز سه بعدی و بسیاری دیگر، همگی در محیط منحصربفرد داخل آسمان نما امکان پذیر هستند.

 

منبع: آسمان نماها در چه مکان هایی استفاده می شود؟

مترجم: لیلا رضایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.