کارل سیگن و زندگی در نقطه آبی کمرنگ

بیوگرافی کارل سیگن

کارل ادوارد سیگن در ۹ نوامبر ۱۹۳۴ در بروکلین، نیویورک به دنیا آمد. پس از اتمام دبیرستان در دانشگاه شیکاگو شروع به تحصیل نمود و از همان دانشگاه مدرک دکترای خود را در رشته ستاره شناسی و اختر فیزیک در سال ۱۹۶۰ و در سن ۲۶ سالگی دریافت کرد.

 پس از اتمام فوق دکترا، سیگن در دانشگاه هاروارد شروع به تدریس کرد. زمانی که این دانشگاه از استخدام دائمی سیگن در سال ۱۹۶۸ خودداری نمود، او جایگاهی در دانشگاه کرنل نیویورک به عنوان مدیر آزمایشگاه مطالعات سیاره ای و معاون مرکز تحقیقات فضایی و امواج رادیویی در اختیار گرفت.

پس از تشخیص نوعی بیماری نادر مغز استخوان، سیگن در طول زندگی خود، سه بار عمل پیوند مغز استخوان انجام داد و به علت عوارض این بیماری، در معرض ذات الریه قرار گرفت. در آخر همین بیماری موجب مرگ او در ۲۰ دسامبر سال ۱۹۹۶ و در سن ۶۲ سالگی گشت.

کارل سیگن، ستاره شناس معروف که مجله تایم به او لقب “تاثیرگذارترین فروشنده علم” داده ، بیشتر زمان خود را صرف تبدیل توضیحات علمی و تخصصی به چیزی قابل فهم برای عموم مردم کرده است. به عنوان یک معلم ذاتی، سیگن افراد را نه تنها از طریق سخنرانی های کلاسی بلکه همچنین از طریق مصاحبه ها و برنامه های تلویزیونی نیز آموزش می داد. مجموعه تلویزیونی او با نام “کیهان: یک سفر شخصی”(cosmos) که از ۱۳ قسمت تشکیل شده بود، توسط بیش از ۶۰۰ میلیون نفر و در بیش از ۶۰ کشور جهان دیده شده است. این نمایش چنان محبوب بود که در سال ۲۰۰۵ دوباره به تلویزیون بازگشت.

توضیح علم به روشی جذاب

کارل سیگن

اگرچه سیگین بیشتر به دلیل ارتباط علمی با مردم شناخته شده بود، اما او در بسیاری از فعالیت های علمی نیز مشارکت داشت.

زمانی که سیگن از دبیرستان فارغ التحصیل شد، بسیاری از دانشمندان آن زمان بر این باور بودند که سیاره زهره شبیه به زمین است. سیگن به عنوان بخشی از پروژه دکترا خود، با ارائه نخستین مدل گلخانه ای برای اتمسفر زهره، نشان داد که که دمای آن بیشتر از آنچه قبلا انتظار داشتند است. بعدها، او در مقاله ای عامل تغییرات فصلی مشاهده شده در مریخ را طوفان های گرد وغبار در این سیاره اعلام کرد و همچنین مجموعه مقالاتی دباره ی شیمی آلی جو مشتری نوشت.

سیگن به عنوان مشاور ناسا، به طراحی و مدیریت ماموریت مارینر ۲ (نخستین فضاپیمای موفق برنامه مارینر ناسا که به سمت سیاره ناهید فرستاده شد) ، ماموریت مارینر ۹ (کاوشگری که به سمت مریخ پرتاب شد)،  برنامه وایکینگ (پروژه ای شامل دو کاوشگر که به مریخ فرستاده شد)، سیستم وویجر برای خارج از منظومه شمسی و ماموریت گالیله (فضاپیمایی که برای مطالعه مشتری وقمرهایش به سمت این سیاره پرتاب شد)، با ناسا همکاری نمود.

سیگن همچنین به ایجاد زمینه ای برای ایجاد دو رشته جدید علمی: سیاره شناسی و اخترزیست شناسی که به معنی مطالعه حیات بالقوه در سیارات دیگر است، کمک کرد. او بنیانگذار و نخستین رئیس انجمن سیاره ای (سازمانی برای الهام بخشیدن و مشارک مردم در اکتشافات فضایی) بود. و او همچنین موسسه جستجوی حیات فرازمینی (SETI)، که متولی آنجا بود را ارتقا بخشید.

اما سیگن بیشتر از یک محقق به عنوان یک استاد علمی شناخته می شد. او این موهبت را داشت تا مفاهیم علمی را به توضیحاتی تبدیل کند که برای عموم مردم به راحتی قابل درک باشند. سیگن در طول زندگی خود صدها مقاله محبوب و بیش از ۲۰ کتاب منتشر کرده است.

کتاب ها و برنامه های تلویزیونی کارل سیگن

در سال ۱۹۷۷، سیگن کار خود را به عنوان نویسنده و ارائه دهنده در مجموعه تلویزیونی “کیهان: یک سفر شخصی” شروع کرد. اولین قسمت از برنامه در اکتبر سال ۱۹۸۰ در سرویس پخش عمومی نمایش داده شد. برای تقریبا یک دهه، در بین برنامه های مختلف، این مجموعه به پربیننده ترین مجموعه نمایشی تلویزیونی آمریکا تبدیل شد، جایزه های مختلفی مانند یک جایزه امی و یک جایزه پیبادی دریافت کرد و همچنین در سراسر جهان نمایش داده شد. کتاب “کیهان: یک سفر شخصی” سیگن که همنام با برنامه است برای ۷۰ هفته در لیست پرفروش ترین کتاب های مجله نیویورک تایمز قرار گرفت و همزمان لقب  پرفروش ترین کتاب علمی انگلیسی زبان را دریافت کرد.

علاوه بر “کیهان”، سیگن در برنامه های دیگری مانند برنامه “بزرگ ترین کلاس در تاریخ” نیز به عنوان مهمان حضور داشته است.

به درخواست سیگن، ناسا به فضاپیمای وویجر ۱ خود دستور داد تا دوربینش را به سمت زمین بچرخاند، و بتواند مشهورترین تصویری که تا به حال از زمین گرفته شده و به عنوان “نقطه آبی کمرنگ” شناخته می شود را ثبت کند. سیگن از این نام برای عنوان کتاب دیگرش استفاده کرد. “نقطه آبی کمرنگ” سیاحتی در منظومه شمسی و کهکشان است که به ضرورت سیاره شناسی و اکتشاف همسایگان نزدیک زمین می پردازد. این کتاب نیز به طور گسترده ای با استقبال مردم روبرو شد.

کتاب غیر داستانی جدیدتر او، با نام “اژدهایان بهشت عدن: گمانه زنی ها درباره ی فرگشت هوش انسان”، جایزه پولیتزر را برای نگارش عمومی دریافت کرد.

با وجود اینکه اکثر کارهای سیگن غیرداستانی و به صورت مستند بودند، او در کتاب دیگر خود با نام “تماس” ‌که در سال ۱۹۸۵ به چاپ رسید از داستان برای ارائه اصول علمی استفاده کرد. داستان این کتاب در اطراف تعاملات بین نژاد بشر و تمدن پیشرفته فرازمینی میچرخد. در دو سال ابتدایی انتشار آن بیش از یک میلیون نسخه از کتاب به فروش رفت و در سال ۱۹۹۷، ایده اصلی فیلمی با همین نام با بازی جودی فاستر به عنوان شخصیت اصلی الی آرووی( که الهام گرفته شده از زندگی واقعی ستاره شناس SETI، جیمی تارتر بود) قرار گرفت.

فیلم تماس

فیلم contact (تماس)

در سال ۲۰۱۵، لس آنجلس تایمز اعلام کرد که شرکت فیلم سازی برادران وارنر با همکاری همسر سیگن، ان درویان، در حال کار بر روی فیلمی درباره ی زندگی این دانشمند است. شرکت تولیدکننده از زمان اعلام اولیه هیچ اطلاعات دیگری درباره ی فیلم منتشر نکرده است.

بروس آلبرتز، رئیس آکادمی ملی علوم می گوید:” کارل سیگن بیش از هر دانشمند معاصر دیگری که می شناسم، می دانست ایجاد هیجان و شوق در میان عموم مردم آن هم زمانی که این هیجان به شگفتی و اهمیت علم بینجامد چه اهمیتی دارد.”

نقل قول ها و گزیده هایی از کتاب های کارل سیگن:

“پیشرفت های پزشکی و کشاورزی جان افراد زیادی را – بسیار بیشتر از تمام افرادی که در همه ی جنگ های تاریخ مفقود شده اند – نجات داده است.”

-جهان دیوزده: علم همچون شمعی در تاریکی ۱۹۹۷

“در قلب علم یک تعادل مهم بین دو نگرش ظاهرا متناقض وجود دارد – یک آزادی برای پذیرفتن ایده های جدید، بدون توجه به این که چقدر آنها ممکن است عجیب و غریب یا دور از عقل باشند، و دوم بررسی دقیق و بی رحمانه همه ایده ها، جدید و قدیم. این روشی است که حقایق عمیق از مهملات غربال می شوند.”

-جهان دیوزده: علم همچون شمعی در تاریکی ۱۹۹۷

“هر کودک به عنوان یک دانشمند طبیعی متولد می شود، و سپس ما آن دانشمند را از او بیرون می کشیم. تعداد کمی از این کودکان شگفتی و شور و شوق خود به علم را درون این سیستم دست نخورده نگه می دارند.”

-نقل از مصاحبه مجله روانشناسی امروز در سال ۱۹۹۶

“در بسیاری از دانشمندان نسبت شگفتی و تعجب به تردید و شک در طول زمان کاهش می یابد. این یافته با این حقیقت که در برخی زمینه ها مانند ریاضی و فیزیک اکتشافات بزرگ تقریبا به طور کامل توسط جوانان بدست می آیند، مطابقت دارد.”

-نقل از مصاحبه مجله روانشناسی امروز در سال ۱۹۹۶

“گاهی اوقات گفته می شود که دانشمندان بی احساس هستند، و اشتیاق آنها به کشف، زیبایی و اسرار دنیا را از بین می برد. اما آیا فهمیدن اینکه دنیا چطور کار میکند، که نور سفید از چندین رنگ تشکیل شده است، که رنگ باعث می شود ما طول موج نور را تشخیص دهیم، که هوای شفاف نور را بازتاب می کند و با این عمل آن را میان امواج متمایز می کند، که به این دلیل است که آسمان آبی است و به همان دلیل است که غروب خورشید قرمز است، فوق العاده نیست؟ این امر که کمی درباره ی غروب خورشید بدانیم به پر احساس بودن آن صدمه ای نمی زند.”

-نقطه آبی کمرنگ: چشم انداز آینده بشر در فضا ۱۹۹۷

“مسئولیت دانشمندان این است که هرگز علم را سرکوب نکنند، مهم نیست این علم چقدر ناخوشایند است، مهم نیست که چطور ممکن است آنهایی که در قدرت هستند را ناراحت کند؛ ما به اندازه کافی هوشمند نیستیم که بتوانیم تصمیم بگیریم  چه علمی مجاز است و چه علمی نیست”

-نقل شده در کتاب “آگاهی کوانتومی” اثر لیلی پلان ۲۰۰۴

“این تنش میان خلاقیت و شک و تردید است که یافته های غیرمنتظره و خیره کننده را در علم ایجاد کرده است”

–  Broca’s Brain ۱۹۸۶

“اشتیاق ما به یادگیری… ابزار ما برای بقا است.”

– کیهان: یک سفر شخصی ۱۹۸۵

“درمان یک استدلال نادرست، استدلال بهتر است نه سرکوب ایده ها.”

-جهان دیوزده: علم همچون شمعی در تاریکی ۱۹۹۷

“ما مرز بین منظومه شمسی و فضای میان ستاره ای را جستجو و سپس در تاریکی بین ستاره ها سفر خواهیم کرد.”

-نقل از CNN در سال ۱۹۹۶

ویدئوی زیر کلیپی به نام نقطه آبی کمرنگ (برگرفته از کتابی به همین نام) نوشته کارل سیگن را نمایش می دهد. نقطه آبی کمرنگ، در واقع سیاره زمین ماست، جایی که در آن زندگی می کنیم! نقطه آبی کمرنگ نام تصویر بسیار معروفی است از سیاره زمین که از فاصله شش میلیارد کیلومتری توسط فضاپیمای وویجر ۱ ناسا گرفته شده است. کل کره زمین در این عکس به اندازه یک نقطه کوچک آبی رنگ است

بیشتر بخوانید:

بابک فردوسی، دانشمند ایرانی آمریکایی سازمان فضایی آمریکا

دکتر فیروز نادری، به سوی مریخ و فراتر از آن

انتشار اولین عکس از سیاهچاله

منبع مقاله: www.space.com

مترجم: لیلا رضایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.