کلاس سازه های ماکارونی

آشنایی با سازه های ماکارونی

سازه های ماکارونی، سازه هایی هستند که با هدف آموزشی تنها با رشته ‌های ماکارونی و چسب ساخته می شوند. این سازه ها ماکت محسوب نمی شوند، بلکه سازه‌ هایی که بار بیشتری را تحمل می ‌کنند، موفق تر خواهند بود.

هر ساله انواع و اقسام مسابقات سازه های ماکارونی در سراسر دنیا برگزار می شود و تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان در این مسابقات شرکت می کنند. هدف از این مسابقات، فعال کردن ذهن خلاق شرکت کنندگان و استفاده از پژوهش ها و طرح های موفق آن ها در عمل است.

انواع سازه های ماکارونی

031734b6_5d14_4b3b_9a18_e83ff42dfb84

images

پل (تحت بارگذاری یکنواخت، متمرکز و متحرک)، انواع قاب های ساختمانی و ستون های فشاری از جمله رایج ترین سازه های ماکارونی هستند.

وسایل مورد نیاز برای ساخت سازه های ماکارونی بسته به نوع طرح، عبارتند از:

پلات یا  طرح چاپ شده ی سازه، شیشه در ابعاد پلات، کاتر، چسب حرارتی یا چسب دوقلو یا قطره ای یا چسب اسپری، تفنگ چسب حرارتی، چسب کاغذی، ماکارونی نازک و درشت (در قطرهای مورد نیاز با توجه به کششی یا فشاری بودن عضوها)، خط کش، صابون

قدم اول در ساخت سازه های ماکارونی داشتن یک طرح است. طرحی که از نظر استاتیکی و مقاومت مصالح مورد بررسی قرار گرفته و معلوم شده است که کدام قسمت از نظر استاتیکی قوی است، در کدام قسمت باید از ماکارونی درشت استفاده کرد که فشار بیش تری را تحمل کند، در کدام قسمت باید از ماکارونی نازک استفاده کرد که کشش بیش تری تحمل شود و …

کلاس ساخت سازه های ماکارونی

در این کلاس، دانش آموزان زیر نظر مربی در وهله اول با انواع سازه ها و علم سازه ها آشنا شده و طی جلسات پیش رو، به ساخت سازه های ماکارونی اقدام می کنند. در نهایت بین شرکت کنندگان در کارگاه، مسابقه برگزار می شود.

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری با استفاده از آسمان نما یا افلاک نمای سیار، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کلاس های رباتیک، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد.

اینستاگرام :   Shabahang.planetarium

تلگرام :          shabahang_planetarium@

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.