یاسمین مقبلی، کاندیدای فضانورد ایرانی تبار

کاندیدهایجدید فضانوردی ناسا

کاندیدهای جدید ناسا

 

در سال ۲۰۱۷ ناسا کاندیدهای کلاس جدید فضانوردی خود را اعلام کرد. این کاندید ها شامل هفت مرد و ۵ زن هستند که از میان بیش از هجده هزار نفر متقاضی انتخاب شده اند. ۱۲ نفری که در کلاس پذیرفته شده اند رزومه بسیار تاثیرگذاری به ناسا فرستاده اند: این افراد همگی ورزشکار هستند و در بین آنها  کارکنان سابق شرکت spaceX و یک زیست شناس دریایی وجود دارند و همچنین نیمی از آنها از افسران نظامی هستند.

در میان پذیرفته شدگان یک دختر جوان با نام مستعار “جاوز” دیده می شود. کسی که کاپیتان سابق تیم بسکتبال زنان MIT، یک عضو اصلی نیروی دریایی و عنوان دار پرواز با هلیکوپترهای مسلح در یکصد و پنجاه ماموریت رزمی در افغانستان است. این کاندیدای فضانورد همچنین یک مهاجر ایرانی-آمریکایی می باشد که نام اصلی او یاسمین مقبلی است و از زمان گزینش اولین کلاس فضانوردی، او تنها کاراموزی است که ریشه های خاورمیانه ای دارد.

بیوگرافی یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی

 

یاسمین مقبلی در ۳ تیر ۱۳۶۲ در بادنواهایم، آلمان به دنیا آمد. خانواده مقبلی در سال ۱۳۵۸ از ایران مهاجرت، و پیش از زندگی در آمریکا برای ۴ سال در آلمان زندگی کردند. مقبلی در دوران دبیرستان همزمان در آموزشگاه فضایی پیشرفته در آلاباما، که یک اردوگاه برای شبیه سازی پرتاب های فضایی و آموزش پرواز ها و موارد اضطراری بود، شرکت کرد. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان مقبلی  وارد رشته ی هوافضا شد و توانست مدرک لیسانس مهندسی هوافضا و فناوری اطلاعات خود را از MIT (موسسه فناوری ماساچوست) دریافت کند. در یک نمایشگاه حرفه ای، در سال پایانی تحصیلش، یک مسئول منابع انسانی نیروی دریایی تضمین کرد که مقبلی می تواند یک خلبان شود. به گفته مقبلی، تصدی یک مقام در هواپیمایی نظامی یکی از بهترین راه ها برای یک زن بود که بتواند به عنوان یک فضانورد واجد شرایط شود.

او از آن زمان تا به حال ۳ بار در مناطق جنگی مستقر شده وکبراهای مملو از توپ های چند لوله ای و موشک های آشتین را هدایت کرده است. در افغانستان، نام مستعار جاوز را بر او گذاشتند، نامی که بر روی هلیکوپتری که او با آن پرواز می کرد دیده می شد. در آخرین پست، او به عنوان خلبان آزمایشی یک تکنولوژی جدید در آریزونا پروازکرده است.

 از افتخارات یاسمین مقبلی می توان به دریافت ۴ نشان هوایی، مدال افتخار نیروی دریایی، سه مدال پیروزی نیروی دریایی و تقدیرات یگان های مختلف و همچنین جایزه دانشجوی برجسته اشاره کرد.

مصاحبه رادیو ملی آمریکا با یاسمین مقبلی

فرایند برنامه چگونه بود؟  آیا شما یک مصاحبه حماسی داشته اید؟

بله واقعا هم همینطور بود. خب در ابتدا کمی ناامیدکننده شروع شد. شما فقط رزومه ی خود را ارسال می کنید و بعد از آن متقاضیانی که کاملا واجد شرایط  هستند انتخاب می شوند. در مرحله اول آنها از میان ۱۸۳۰۰ نفر متقاضی ۱۲۰ نفر را انتخاب کردند و ما را در گروه های ۱۰ نفری قرار دادند. دور اول یک مصاحبه ی ۳ روزه بود و در همان ۳ روز من با ۹ نفر دیگر از افراد گروه آشنا شدم و هنوز با آنها در تماس هستم.  در دور آخر، آنها متقاضیان را به ۵۰ نفر رساندند و دوباره در دسته های ۱۰ نفره تقسیم شدیم اما این دفعه  روند مصاحبه یک هفته طول کشید. بنابراین زمان بیشتری برای آشنایی با اعضای گروه وجود داشت. در آن زمان آشنایی با متقاضیان و افراد فوق العاده ای که در ناسا بودند باعث شد که من حتی بیشتر از قبل به این جایگاه علاقه مند شوم. اما در عین حال به این هم فکر می کردم که اگر من انتخاب نشوم، کسی بسیار شایسته تر آن را دریافت خواهد کرد چرا که هر یک از متقاضیان پیشینه بسیار قابل توجهی داشتند.

سخت ترین چیزی که از شما پرسیدند چه بود؟

ابتدا درباره ی سه کلمه ای که دوستانم برای توصیف من از آن استفاده می کنند پرسیدند که من با آن مشکلی نداشتم، اما بعد از آن، آنها از من خواستند یک کلمه ای که می توانم برای توصیف خودم از آن استفاده کنم را بگویم. و واقعا انتخاب تنها یک کلمه سخت بود.  نمی دانم از کجا، من “مشتاق” را انتخاب کردم و واقعا هم فکر می کنم در آن لحظه و در مصاحبه من مشتاق بودم، ولی نمی دانم این دقیقا می تواند همان یک کلمه ای باشد که من برای توصیف خودم از آن استفاده می کنم.

کمی درباره ی پیشینه ی خودتان به ما بگویید. شما در ارتش هستید، یک خلبان بوده اید و تجهیزات مهم بسیاری را آزمایش کرده اید. با این حال، آیا شما همیشه می خواستید یک فضانورد شوید؟

بله. می توانم بگویم حداقل از زمانی که در کلاس ششم بودم می خواستم یک فضانورد شوم. وقتی در دبستان لنوکس در شمال بالدوین درس می خواندم از ما خواسته شد گزارشی از کسی که او را تحسین می کنیم تهیه کرده و سپس گزارش را با یک لباس مرتبط در کلاس ارائه دهیم. من “والنتینا ترشکوا”، یک کیهان نورد روسی و نخستین زن فضانورد جهان را انتخاب کردم و برای یک روز در مدرسه مانند او لباس پوشیدم.

من همواره به علم، ریاضیات و تکنولوی علاقه داشتم و حس ماجراجویی و اکتشاف در این زمینه ها مرا به درون خودشان می کشیدند. علاوه بر این من فکر می کردم، اکتشافات فضایی می تواند هیجان انگیزترین کار باشد. پس، بله، من از سال ها پیش می خواستم فضانورد شوم.

آیا آنها شما را برای ایستگاه بین المللی فضایی آموزش می دهند یا ماموریت های دیگری هم به طور بالقوه وجود دارند که شما بتوانید انجام دهید؟

قطعا. در حال حاضر موارد زیادی در چشم اندازپیش رو وجود دارند. من می دانم یادگیری سیستم های ایستگاه فضایی بخشی از آموزش های ما در دو سال آینده خواهد بود. اما، هم اکنون، هر دو شرکت بوئینگ و اسپیس ایکس در حال کار بر روی وسایل نقلیه تجاری مانند سی اس تی-۱۰۰ (فضاپیمای تجاری شرکت بوئینگ برای ناسا) و فضاپیمای دراگن ( فضاپیمای تجاری شرکت اسپیس ایکس) هستند. علاوه بر آنها ناسا نیز در حال کار بر روی فضاپیمای اوریون (فضاپیمایی برای حمل انسان به فضا) است. بنابراین امکانات جدید و هیجان انگیز بسیاری در حال ورود هستند که ما می توانیم به طور بالقوه در آینده نزدیک از آنها استفاده کنیم.

رویای شما چیست؟ اگر شما می توانستید به هر جایی بروید، و هر کاری در فضا انجام دهید، در واقع به این معنی که اگر هیچ محدودیتی نداشتید، دوست داشتید چه چیز دیگری وجود داشته باشد؟

کاندیدای ایرانی فضانورد

صادقانه بگویم، هم اکنون رویای من رفتن به فضا است. بنابراین هر چیزی که ناسا به من بدهد و هر ماموریتی را که به من محول کند من بیشتر از آن لذت می برم.

من مادر یک دختر جوان هستم که مثل شما مجذوب اکتشافات فضایی است. توصیه شما به دیگران و به خصوص به دختران جوان چیست؟

خوشحالم که شما از دخترتان گفتید. نه تنها کاوش در فضا و چیزهای دیگر، بلکه ابلاغ این پیام به نسل جوان و مشتاق کردن آنها از هیجان انگیزترین بخش های این شغل برای من است. اگر آنها بتوانند کسی را ببینند که شبیه خودشان باشد و بتوانند با او ارتباط برقرار کنند، این باعث می شود این چشم انداز در ذهنشان بیشتر ممکن شود و تصور کنند خودشان هم می توانند این کار را انجام دهند.

بنابراین به آنها می گویم، اگر می خواهید یک فضانورد شوید، در علم، تکنولوژی، ریاضیات، مهندسی و زمینه های مشابه جستجو کنید و اطمینان حاصل کنید کاری را انجام می دهید که دوست دارید.

بیشتر بخوانید:

کارل سیگن و زندگی در نقطه آبی کمرنگ

انتشار اولین عکس از سیاهچاله

بابک فردوسی دانشمند ناسا

منبع مقاله: www.kcur.org و www.newyorker.com

مترجم: لیلا رضایی

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. کوتن می گوید

  تو این زمینه بهترین هستین
  لذت بردم
  سایتتون هم خیلی زیباست

 2. آیلین می گوید

  عالی بود واقعا همچین افرادی بودنشون در دنیا باعث پیشرفت میشه

  1. mrx می گوید

   بله درسته. سپاس از نظرتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.