اجرای برنامه آسمان نما در مدارس

3

 

گروه علمی آموزشی شباهنگ با هدف اعتلای هر چه بیشتر آموزش و پرورش و رشد خلاقیت، به ارائه خدمات آموزشی در جهت شناسایی و ترویج مفاهیم آموزشی از جمله نجوم آماتوری با استفاده از آسمان نمای دیجیتال سیار، برگزاری تورهای رصدی در مدارس و دانشگاه ها، کلاس آزمایش های مهیج، کلاس پزشک کوچک (زیست شناسی و آناتومی بدن)، کارگاه های ساخت هواپیما موتورکشی و هواپیما مدل، کارگاه های تفریحی از جمله پخت پنکیک، کاسه شکلاتی و … پرداخته است. شباهنگ این افتخار را دارد که در برگزاری انواع مختلفی از کلاس ها و کارگاه های علمی، آموزشی و تفریحی و همچنین ساخت وسایل و تجهیزات شبیه سازی با مدارس و مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری داشته باشد.

مشخصات کلی برنامه آسمان نما برای اجرا در مدارس

آسمان نمای دیجیتالی یکی از پیشرفته ترین مدل های موجود آسمان نما در جهان است که گروه نجومی شباهنگ نیز با طراحی و ساخت آن، اقدام به برپا کردن چادر آسمان نما در مدارس و مراکز اموزشی و پژوهشی و آموزش علوم پایه به ویژه نجوم  به صورت سه بعدی در تمامی شهرهای ایران کرده است. آنچه که شباهنگ را از دیگر موسسات مشابه متمایز می کند، عرصه های مختلفی است که وارد شده و توانسته ضمن کسب تجاربی عالی در زمینه های مختلف آموزشی و کمک آموزشی، به عنوان یک کارآفرین برتر سربلند بیرون آید. به طوری که فقط معطوف به علم نجوم نبوده و به دنبال گسترش فعالیت خود، اقدام به ارائه و آموزش سایر علوم دیگر همچون زیست شناسی و آناتومی بدن نیز کرده است.

در اجرای آسمان نما در زمینه نجوم بعد از نمایش نحوه طلوع و غروب خورشید، وارد فضای بی کران شده، سیارات منظومه شمسی ، کهکشان ها ، صور فلکی و اجرام آسمانی (همراه با توضیحات کارشناس نجوم به صورت زنده در حین اجرا) به دانش پژوهان نمایش داده خواهد شد. در پایان با نمایش فیلم های بی نظیر سه بعدی در رابطه با اجزای تشکیل دهنده هستی برنامه به اتمام می رسد. 

همانطور که گفته شد اجرای برنامه فقط مختص به نجوم نبوده و علوم دیگری مانند زیست و آناتومی بدن را نیز در بر می گیرد. در این صورت برنامه با محوریت آشنایی دانش آموزان با اسکلت بندی و آناتومی بدن انسان، هماهنگی و کارکرد اندام های مختلف بدن، چگونگی ایجاد زخم ها و ترمیم آن ها توسط سلول ها و … انجام می گیرد. 

 

 • لازم به ذکر است در برنامه ریزی برای ارائه توضیحات و ترتیب برنامه آسمان نما و تدوین مطالب آموزشی ارائه شده در آن، سعی شده با توجه به کتاب درسی هر مقطع و سن مخاطبین توضیحاتی درخور سطح فهم آن ها ارائه گردد.
 • چادر شماره ۱ به ابعاد ۶ متر در ۶ متر و ارتفاع ۳٫۵ متر می باشد که ظرفیت آن برای دوره اول و دوم ابتدایی ۸۰ نفر و دوره اول و دوم دبیرستان به ترتیب ۶۰ و ۶۰ نفر دانش آموز است.
 • چادر شماره ۲ به ابعاد ۵ متر در ۵ متر و ارتفاع ۳ متر می باشد که ظرفیت آن برای دوره اول و دوم ابتدایی ۶۰ نفر و دوره اول و دوم دبیرستان به ترتیب ۵۰ و ۴۰ نفر است.
 • چادر شماره ۳ به ابعاد ۴ متر در ۴ متر و ارتفاع ۲٫۵ متر با ظرفیت ۵۰ نفر در دوره ابتدایی و ۳۰ نفر در دوره دبیرستان.
 • مدت زمان برپایی چادر ها و آماده سازی تجهیزات ۲۰ دقیقه.
 • اجرای هر برنامه آسمان نما حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به طول می انجامد.

 

آسمان نما

تدریس همراه با خلاقیت

برنامه آسمان نما علاوه بر جامعیت علمی کاملا مفرح و هیجان انگیز می باشد به طوری که در هر بار برگزاری این برنامه علاوه بر دانش آموزان ،اولیا،معلمان و پرسنل مدرسه از آن استقبال می کنند.

محاسن استفاده ازآسمان نمای دیجیتالی متحرک در مدارس

 

 1. آشنائی دانش آموزان با نظم و هماهنگی جهان خلقت و تحکیم ایمان به خالق هستی.
 2. کمک به استعداد یابی دانش آموزان در علم نجوم.
 3. علاقه مندی دانش آموزان به علوم پایه به ویژه فیزیک و زیست.
 4. ایجاد بستر مناسب و آماده سازی دانش آموزان برای المپیاد سراسری نجوم.
 5. قابلیت آموزش به دانش آموزان از مقطع پیش دبستانی تا دبیرستان (محتوا و نحوه آموزش آسمان نما با توجه به سن مخاطب تغییرمی کند).
 6. گنبد آسمان نما به صورت سیار هر روز در هر آموزشگاه و یا به صورت ثابت به عنوان پایگاه پژوهشی مستقر می گردد لذا مدارس نیازی به هزینه جابجایی دانش آموزان به آسمان نمای ثابت ندارند.
 7. در مقایسه با استفاده از آسمان نمای ثابت که باعث می شود یک روز درسی تمامی دانش آموزان از دست می رود، در آسمان نمای متحرک فقط نیم ساعت از زمان درسی هر دانش آموز به یادگیری علم نجوم و زیست اختصاص می یابد.
 8. در آسمان نمای متحرک اجرا به صورت زنده توسط کارشناسان نجوم گروه شباهنگ انجام می پذیرد.
 9. با توجه به متحرک بودن آسمان نما و اجرای آن در مدارس دیگر نیازی به مجوز اردویی دانش آموزان و پرداخت هزینه جابجایی و دردسر های خارج از مدرسه نخواهد بود.

در صورت داشتن هرگونه سوال درمورد نحوه برگزاری آسمان نما در مدارس با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

⇑ آسمان نمای متحرک را می توان در هر مکان بسته یا روباز که متناسب با ابعاد چادر باشد به اجرا درآورد. ⇑