برنامه آسمان نمای “جهان تاریک”، کیهان پنهان را آشکار می کند

آسمان نماها ابزارهای شبیه سازی هستند که امروزه کاربردهای زیادی پیدا کرده اند. از آسمان نماها برای شبیه سازی آموزش علوم در مدارس گرفته تا نمایش ژرف ترین و پنهان ترین قسمت های کیهان استفاده می شود. در این مقاله به دنبال معرفی یکی از کاربردهای آسمان نما در موزه تاریخ طبیعی آمریکا هستیم.

نمایش برنامه جهان تاریک در موزه تاریخ طبیعی آمریکا

 

برنامه جهان تاریک در آسمان نما کودکان و بزرگسالان را شگفت زده می کند.
جدیدترین نمایش موزه تاریخ طبیعی آمریکا با نام “جهان تاریک” ، یک درس علمی ۲۵ دقیقه ای است که توسط نیل دگراسه تایسون ، کارشناس اختر فیزیک کارگردان آسمان نمای پنهان شده ، روایت می شود و برخی از ژرف ترین و پیچیده ترین رازهای موجود در کیهان شناسی را مورد بررسی قرار می دهد.
تایون ، که همچنین میزبان راه اندازی مجدد برنامه ی “Cosmos” در تلویزیون است ، به سایت SPACE.com گفت: “بیشتر نمایش ها در آسمان نما درباره آنچه می دانیم صحبت می کنند. آنها اکتشافات را تجلیل می کنند ولی نمایش این آسمان نما، ندانسته های ما را نمایش می دهد. این یک نوع چالش متفاوت است. زمانی که این برنامه تمام می شود شما با این جمله آن را ترک می کنید که، وای ، ما در نا آگاهی عمیقی از درک جایگاه خود در جهان هستیم. این یک پیام متفاوت است.
این نمایش از دوم نوامبر برای اولین بار اجرا شده است و برای اجرای هر مفهوم پیچیده ای که در این نمایش وجود دارد از اطلاعات تصاویر دقیق تولید شده داخلی در موزه نشان داده شده است. این پنجمین نمایشگاه مربوط به آسمان نما است که توسط موزه تاریخ طبیعی آمریکا تولید شده است.
توزیع ماده تاریک، ماده ای مرموز که به طور مستقیم قابل مشاهده نیست اما نیروی گرانشی را روی ماده قابل مشاهده اعمال می کند (بخاطر همین اثر گرانشی است که می دانیم ماده تاریک وجود دارد) و به عنوان توده ای شبح وار از رشته های تاریک و در هم تنیده در سراسر آسمان نشان داده شده است.
متصدی موزه، موردکای – مارک مک لاو، به سایت SPACE.com گفته است: بخش مورد علاقه من تجسم ماده تاریک است. وی گفت: این یک تصویر سازی بسیار عالی و شبیه سازی بسیار خوبی است. تلاش واقعی برای انجام این کار با استفاده از یک الگوریتم جدید و یک روش تجسمی با رویکردی جدید ، یک نکته مهم برای من است.
یکی دیگر از صحنه های بصری خیره کننده از “جهان تاریک” ، شبیه سازی انفجار ابرنواختر ها در درون کهکشان راه شیری را نشان می دهد.
تیموتی فریس ، نویسنده “جهان تاریک” ، به SPACE.com گفت: “یکی از واقعیت های جالب در مورد جهان این است که ما چیز های کمی می دانیم اما خیلی چیزها نیز وجود دارد که درباره ی آنها بی اطلاعیم و این وضعیتی است که ما همیشه در آن خواهیم بود و همه ناظران جهان نیز چنین خواهند بود.”
بر اساس صحبت های نمایندگان موزه ، این نمایش شامل دقیق ترین شبیه سازی سه بعدی راه شیری است که تاکنون تولید شده است. متصدی موزه مک لو ، گفته است تولید کل نمایش یعنی از ایده ی اولیه گرفته تا محصول نهایی ، حدود چهار سال به طول انجامید.
کارتر امارت ، مدیر بخش تصویر سازی های نجومی موزه ، به SPACE.com گفت: “این نمایش یک مضمون دو گانه دارد. این نمایش به شما درباره ی مسائلی می گوید که ما می شناسیم و همچنین درباره ی بخش هایی که نمیدانیم نیز صحبت می کند. اما واقعاً تلاش می شود تا به شما بگوییم که چطور این چیز ها را می دانیم. ما به سوی یک مفهوم واقعاً دور از ذهن مانند ماده تاریک می رویم و سپس از آن باز می گردیم. ”

 

بیشتر بخوانید:

خرید گنبدهای آسمان نما

کاربردهای مختلف آسمان نما

استفاده از آسمان نما برای شبیه سازی و آموزش علوم در مدارس

 

منبع: space.com

مترجم : فرشته مجیدی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.