دستگاه دمنده هوا چیست و چه کاربردی در آسمان نماها دارد؟

تقسیم بندی انواع دستگاه های دمنده

دستگاه دمنده هوا یا air blower، وسیله ای است که برای برپایی چادرهای بادی آسمان نماهای سیار استفاده می شود. در این جا منظور ما دمنده هایی که برای مصارف صنعتی  و مصارف خانگی مانند تمیز کردن وسایل استفاده می شود نیست. با شباهنگ همراه باشید تا درمورد دمنده های هوای مورد استفاده در گنبدهای آسمان نمای سیار بیشتر بدانیم.

 

کاربرد دمنده های هوا در آسمان نما

آسمان نماهای (افلاک نماها) دیجیتال سیار یا پورتال برای استواری و گنبدی شکل بودن به وسیله جریان باد برقرار می شوند و داخل آن ها شبیه رصدخانه است. اما برای اینکه این چادرهای آسمان نما به صورت گنبدی درآیند، نیاز دارند تا به وسیله دمنده ها باد شوند. دمنده هوا، چادر را با خروج باد، بالا و به صورت گنبدی بادی نگه می دارد و به بچه ها اجازه می دهد با جریان هوایی که از دمنده خارج می شود و از طریق دو دریچه در چادر جریان می یابد، هنگام تماشای نمایش و برنامه، هوای تازه تنفس کنند. این دستگاه های دمنده در انواع مختلفی وجود دارند.

 

تقسیم بندی دمنده های هوا:

دمنده در صنعتانواع فندمنده خانگی

همانطور که گفته شد دمنده های هوا مصارف متعدد صنعتی، خدماتی و تاسیساتی دارند. برخی از انواع آن ها در صنایع مختلف کاربرد دارند. به عنوان مثال دمنده هایی که برای آشپزخانه ها و تهویه های بزرگ استفاده می شوند. از دمنده های کوچکتر برای مصارف خانگی نظیر تمیز کردن محیط یا اشیائی مانند کیبوردهای کامپیوتر و لپ تاپ استفاده می شود.

این دمنده ها که از آن ها به عنوان فن هم یاد می شود، از نظر قدرت موتور (وات)، اندازه، تولید صدا، تولید هوای خروجی، وزن، منبع انرژی، رتبه بندی الکتریکی و طراحی متفاوت هستند. همچنین دمنده ها بر اساس کیفیت، و کشور تولید کننده نیز با یکدیگر فرق دارند.

به عنوان مثال دمنده ایرانی با یک اسب بخار، توان ۷۰۰ وات در مقابل دمنده چینی با دو اسب بخار و توان ۱۵۰۰ وات از انواع دمنده های موجود در بازار هستند.

 

چگونه از دمنده هوا در برنامه آسمان نما استفاده می کنیم؟

دمنده مناسب آسمان نمای سیاردمنده و آسمان نما

 

بعضی از دمنده های ساده بدون دکمه تنظیم جریان هوا هستند، بنابراین باید از ابتدا تا انتهای اجرای برنامه آسمان نما روشن باشند تا بتوانند چادر را باد کنند. اما باید بدانید در مورد نحوه استفاده از دمنده های هوایی که قابلیت تنظیم باد را دارا هستند، در قبل از اجرا،  حین اجرا و بعد از جلسه اجرا کمی تفاوت وجود دارد. وقتی بچه ها وارد گنبد می شوند، باید از حداکثر قدرت دمنده هوا برای نگه داشتن گنبد بادی استفاده کنید. اما بعد از اینکه همه بچه ها داخل چادر نشسته اند و جلسه شروع شده است، می توانید قدرت را کاهش داده و بین ۲۰ تا ۳۰٪ نگه دارید. سرانجام وقتی جلسه تمام شد و زمانی که باید بچه ها از گنبد خارج شوند، قدرت را افزایش دهید.

 

کدام دمنده هوا بهترین است؟

دمنده های هوا زیادی در بازار وجود دارد. اما پارامتر اصلی در انتخاب و خرید دمنده، قدرت آن است. دمنده هوایی که قدرت بالاتری دارد می تواند سریعتر گنبد را باد کند. این در هنگامی که بچه ها در گنبد قرار دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. نکته مهم کنترل قدرت است. کنترل قدرت دمنده این امکان را می دهد که هواگیر را در طول اجرا و استفاده به حالت کم صدا منتقل کنید.

 

همچنین بخوانید:

یک آسمان نما از چه اجزایی تشکیل شده است؟

مشخصات کامل یک آسمان نمای سیار

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.